Předminulý týden jsem zaregistroval záměr vlády, konkrétně Andreje Babiše, na zavedení dluhového stropu na úrovni 55 % HDP. Nastavení dluhového stropu je určitě krok správným směrem. Problémem však je, že není účinné. To dokazuje i zkušenost z USA, kde mají dluhový strop již od konce první světové války.
První zákon, který "myslel" na dluh, byl "Second Liberty Bond Act" z roku 1917. Ten přesně určoval limity pro jednotlivé typy dluhových služeb - pokladniční poukázky a dluhopisy. Strop pro celkový veřejný dluh USA určil Kongres roku 1939. Dnes je v USA platný "Budget and Impoundment Control Act" z roku 1974. USA opravdu dlouho myslí na svůj dluh, ale zřejmě nenašly ten správný nástroj.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.



