Alternativou mohou být i zelené investice

Jednou ze zajímavých investičních alternativ jsou v současnosti takzvané zelené investice. Některé z nich slibují výnosy 7 až 9 procent ročně a přitom mají relativně nízké riziko. Doposud k takovým investicím chybělo žádoucí prostředí: nebyly vhodné instrumenty, přes které by se i menší investor mohl podílet na atraktivních výnosech, které tento sektor nabízí.

"V západní Evropě jsou fondy s aktivy v obnovitelných zdrojích velmi vyhledávané. V Rakousku, Švýcarsku a Německu jsou investice do těchto fondů preferované velkými hráči, penzijními fondy a podobně. Peníze v nich má investovány každý 15. Němec a například švýcarské fondy skupují tato aktiva po celém světě," říká Juraj Dvořák, předseda investičního výboru otevřeného podílového fondu kvalifikovaných investorů NOVA Green Energy.

Foto: NOVA Green Energy


Anketa Euromoney určila privátní banku roku

Služba ČSOB Private Banking zabodovala v anketě časopisu Euromoney a získala titul Nejlepší privátní bankovnictví 2015 pro Českou republiku. Hodnocení se účastnila přibližně dvacítka privátních bank a finančních společností.

V anketě určují pořadí nejlepších privátních bank sami bankéři s tím, že nemohou nominovat mezi nejlepší privátní banku společnost, kterou reprezentují, tedy nemohou dát hlas sami sobě. Celkový výsledek je pak dán součtem bodů v jednotlivých podkategoriích, přičemž finanční data se nehodnotí.


Kontokorent pro začínající podnikatele

UniCredit Bank představila novou nabídku kontokorentu pro malé a začínající podnikatele. Pro zřízení kontokorentního úvěru s maximální výší 150 tisíc korun nebudou zájemci potřebovat ručení ani předkládat daňové přiznání. Jedinými podmínkami pro nové i stávající klienty je délka podnikání minimálně tři měsíce a dostatečná výše obratu na podnikatelském účtu.

Výhodou nového kontokorentu je dodávání minimální sady dokladů k žádosti o úvěr. Celé zpracování žádosti navíc probíhá ve zjednodušeném procesu.

"Možností získat rychle kontokorentní úvěr až do výše 150 tisíc korun bez zbytečného papírování podpoříme naše klienty a pomůžeme jim s úspěšným startem v podnikání," říká Jiří Daneš, manažer segmentu Small business UniCredit Bank.

Výpočet limitu pro všechny produktové varianty probíhá podle tříměsíčního průměru obratů na podnikatelském účtu a pohybuje se v rozmezí od 50 000 Kč do 150 000 Kč. Výše úrokové sazby úvěru je pohyblivá s měsíční aktualizací.


Kreditní karta vrátí procento z každé platby

Komerční banka přichází s kreditní kartou pro podnikatele, díky níž lze získat zajímavé úspory. Z každé platby Kartou Business World, vyvinutou ve spolupráci se společností MasterCard, připíše banka klientovi odměnu ve výši jedno procento. Noví držitelé karty mohou navíc až do konce května soutěžit o automobil značky Peugeot a další ceny.

Karta zároveň nabízí levnou formu financování v rámci bezúročného období, které činí až 45 dní. Pro všechny aktivní klienty je vydání karty zdarma a pokud jejich měsíční transakce dosáhnou pěti tisíc korun, nic za ni neplatí.

Díky nedávno zavedeným startovacím úvěrovým limitům ve výši 30 tisíc korun mohou novou kartu získat téměř všichni podnikatelé, a to pouze na základě ověření v registrech.

Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, k tomu dodává: "Líbí se mi na tom to, že malá firma nezískává žádnou virtuální slevu nebo výhodu, o kterou třeba ani nestojí. Peníze na účtu jsou pro každého dostatečně srozumitelné."


Češi jsou lídry bezkontaktních plateb

Bezkontaktní placení zažívá v Česku raketový rozvoj, jsme dokonce evropským lídrem v počtu plateb - na jednu kartu připadají 3,3 transakce za měsíc. Máme rovněž největší útratu bezkontaktní kartou - průměrně s ní zaplatíme zhruba 1700 korun měsíčně. Bezkontaktním platbám se na domácím trhu daří především díky dobré infrastruktuře - terminálů funguje v Česku již 57 tisíc, což je meziročně skoro o 120 procent více.

Visa Europe ještě letos spustí v Česku mobilní bezkontaktní platby pomocí cloudového řešení, které není závislé na podpoře mobilních operátorů. Terminál ověřuje platby na vzdáleném serveru, se kterým komunikuje pomocí zabezpečené aplikace v chytrém telefonu nebo hodinkách.

Platit kartou, tedy nejen tou bezkontaktní, v obchodech se stává rutinní záležitostí pro čím dál větší počet českých zákazníků. Podle posledních finančních výsledků asociace Visa Europe vzrostl počet plateb u obchodníků bezmála o čtyři procenta na celkem 209 milionů transakcí za rok. Téměř o 12 procent se také zvýšil počet transakcí na jednu kartu - bylo jich 47 za rok. Vedle toho se celkový počet plateb na kartu zvýšil o sedm procent, evropský průměr je přitom čtyři procenta.

Hotovost má oproti kartě stále převahu v poměru 70 : 30, zástupci Visa Europe ale nepochybují o dlouhodobém růstu obliby placení kartou. "Zažíváme období, které je pro oblast plateb velmi zajímavé, a rok 2015 přináší příslib velkých příležitostí. Chceme co nejdříve zpřístupnit nová digitální platební řešení," říká generální ředitel asociace Visa Europe Nicolas Huss.


Příležitost pro evropské start-upy

Společnost MasterCard vypsala další ročník soutěže Start Path Europe pro inovativní start-upy z celé Evropy. Cílem programu je poskytnout nadějným start-upům podporu a mentoring potřebné k úspěšnému překonání klíčových výzev a rozšíření obchodních aktivit. Dvanáctiměsíční program nabízí start-upům podporu na míru řešící jednotlivé potřeby a priority dané firmy.

Zúčastněné společnosti bude mentorovat globální tým zkušených odborníků z MasterCard a setkají se i s jejími vybranými partnery, se kterými prodiskutují možnosti spolupráce a získají důležitou zpětnou vazbu. Start Path začínajícím firmám zároveň umožní využít existující MasterCard řešení a ovlivnit jejich budoucí podobu.

"Start Path Europe je unikátní v tom, že místo obecných rad každému zúčastněnému start-upu nabídneme osobní přístup a podporu připravenou skutečně na míru," vysvětluje Stephane Wyper ze společnosti MasterCard. "Naším cílem je, aby každý start-up dosáhl úspěchu a rostl s naší pomocí rychleji, než by to dokázal sám," doplnil Wyper.

Program Start Path Europe byl poprvé spuštěn v roce 2014. Účastníci prvního ročníku byli vybráni z uchazečů z více než 30 zemí. Jednalo se o společnosti Ridango, Zencard, Xpreso, Instabank, MePin a Storee.

Do nového ročníku, který odstartuje v dubnu 2015, bude vybráno až osm start-upů ze zemí napříč Evropou. Program je otevřen pro firmy zaměřující se na různé oblasti obchodu.


Nová mobilní aplikace České spořitelny

Aplikace Můj stav umožňuje pasivní zobrazení zůstatků všech spořitelních produktů rychle, jednoduše a bezpečně a doplňuje ryze transakční aplikaci Servis 24 Mobilní banka. Aplikace je určena pro operační systémy Android 4.0 a iOS 7, podmínkou je mít aktivovanou službu Servis 24 Internetbanking.

Aplikace slouží pouze k nahlížení na účet i další produkty, jež klient využívá: kartové účty, půjčky, hypotéky, stavební spoření, penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření, životní pojištění, investiční účty, majetkové účty. Lze s ní pracovat jako s běžnou aplikací mobilního bankovnictví, s tím rozdílem, že nelze provádět žádné transakce. Možné je nahlížet do historie transakcí účtů, jednotlivé transakce filtrovat a zobrazit i jejich detaily. V náhledu je číslo účtu protistrany, poznámky pro příjemce, variabilní a jiné symboly, které lze sdílet pomocí SMS, e-mailu a messaging aplikací.

Přihlásit se do aplikace může uživatel prostřednictvím PIN, gesta, otiskem prstu nebo ji nechat bez hesla. Nechybí ani samozřejmosti jako užitečné kontakty banky, důležitá telefonní čísla a e-mailové adresy.

Česká spořitelna také nově zavedla do svého internetového bankovnictví Servis 24 možnost zobrazení PIN k platební kartě a možnost elektronického zaslání PIN k nové či náhradní kartě.


20

tisíc lidí v Česku má k dispozici alespoň milion dolarů na investice.


» Až dvacetileté děti dnešních VIP byznys klientů začnou rozhazovat majetek nabytý rodiči, bude se tradiční konzervativní VIP banka setsakra hodit. Ta se totiž už postará o to, aby jediným produktem, který si klient koupí, nebyl platební příkaz na koupi Ferrari. «

Radovan Vávra
partner Grant Thornton Advisory