Palmýra padla. Perla Východu nebo Benátky pouště, jak se jí přezdívá, je v rukou islámských teroristů. A nelze čekat nic jiného, než že budou pokračovat v ničení památek, které jsou nedílnou součástí dějin lidstva. Bez ohledu na nářek expertů i vlád od Sydney po Washington. Řádění hrdlořezů představujících ten nejtemnější středověk tak dále vítězí nad vyspělou civilizací 21. století. A vinu na tom nese Západ.

Likvidací autokratů i diktátorů od Iráku po Libyi došlo k destabilizaci severní Afriky i Blízkého východu, implementovat demokracii do některých částí světa prostě nelze a Západ by si to už měl uvědomit. Evropa s Amerikou přesto dělají jednu chybu za druhou, pokud chtějí sesadit Asada, proč se ještě předtím nepokusí o totéž v Severní Koreji, Číně či v mnoha ropných monarchiích? Hnutí Islámský stát, ISIS, přitom nepředstavuje největší hrozbu jen pro Blízký východ, ale i pro Paříž, Londýn či Madrid. A stejně tak i další džihádistické skupiny.

Přesto se v hlavách některých evropských představitelů rodí nápad, že by v tuto chvíli bylo dobré pomoci Frontě al-Nusrá, která by pomohla porazit Islámský stát na zemi, když se to nedaří spojencům ze vzduchu. Jenže to by bylo přímo ukázkové vyhánění čerta ďáblem, Fronta al-Nusrá chce totiž v zásadě to samé co hnutí Islámský stát. Má stejný cíl, používá stejné prostředky, vraždí tedy civilisty, zejména příslušníky náboženských menšin, uřezává jim hlavy, nemilosrdně likviduje neislámské památky, hlavně křesťanské. Frontu al-Nusrá přitom v minulých měsících bombardovala i americká letadla.

Jiný člen NATO, Turecko, ji však nyní zcela otevřeně podporuje. Dodávky zbraní i peněz z Ankary směřují prostřednictvím organizace Džaiš al-Fatáh − Armády vítězství − až ke Frontě al-Nusrá. Turecký premiér Erdogan se netají tím, že Asada doslova nenávidí, ale Turecko je člen NATO, jeho podpora džihádistů je v každém případě podivná a Ankara tím mimochodem porušuje protiteroristickou rezoluci RB OSN.

A pokud se k Ankaře přidá třeba i Paříž, která je zase největším kritikem Asada v EU, bude na tom stejně. Podpořit jedny islámské teroristy, aby v tuto chvíli bojovali proti druhým, se dříve či později vymstí, jedno zlo bude jen vystřídáno druhým. Fronta al-Nusrá totiž své skutečné cíle skrývá, na rozdíl od ISIS. Nakonec se tak může stát, že zarazí nůž nejen do Asadových zad, ale i do zad francouzského prezidenta a dalších dnešních "spojenců".

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se