Spojené státy vyšlou do Iráku dalších 450 vojáků, kteří budou působit jako poradci a instruktoři pro příslušníky irácké armády a sunnitských kmenů bojujících proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS). Do ozbrojených operací se tito Američané, kteří posílí dosavadní kontingent čítající 3100 lidí, zapojovat nebudou. Oznámil to ve středu Bílý dům a Pentagon.

Posily z USA budou působit na základně Takkadum v provincii Anbár na východě země a podle amerického ministerstva obrany umožní urychlit výcvik bojovníků z místních sunnitských kmenů a pomohou jednotkám irácké armády získat zpět město Ramádí a koridor mezi tímto městem a Fallúdžou. Z Ramádí se vojáci stáhli letos v květnu, za což si Irák vysloužil kritiku od USA.

Americká armáda trvá na tom, že USA tím nemění dosavadní strategii v Iráku a že jen přibude další výcvikové místo. Dosud se Iráčané cvičí na vojenské základně Asad na západě Anbáru, na dvou základnách u Bagdádu a na jedné poblíž kurdského Irbílu. Prezident Barack Obama je stále proti vyslání bojových jednotek i proti tomu, aby se američtí vojáci přiblížili frontě. V pondělí prezident přiznal, že Spojené státy ještě nemají ucelenou strategii výcviku iráckého vojska, které má dobýt zpět území ovládnuté radikály.

Irácké armádě dosud pomáhají hlavně šíitské milice, s jejichž výcvikem pomáhá Írán.

Podle americké armády prošlo za rok do minulého týdne americkým výcvikem 8920 iráckých vojáků a ve výcvikových táborech je právě 2600 dalších Iráčanů. Agentura AP připomíná, že irácká vláda, v níž jsou šíité, využívá nově vycvičené lidi k ochraně Bagdádu. Zda je nasadí do bojů o Ramádí nebo Fallúdžu, tedy největší města v Anbáru, zatím není jasné.

Islámský stát loni vyhlásil na severu Iráku a také v části Sýrie chalífát. Nyní bojuje v Anbáru, ale také o ropnou rafinerii v Bajdží. Podle obyvatelstva se rovněž připravuje na ohlašovanou ofenzivu do Mosulu, který je nyní podkopán tunely a obsazen odstřelovači.