Český Aeroholding a největší čínské soukromé aerolinky Hainan Airlines v pondělí podepsaly dohodu o zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Pekingem. Létat má od konce září, konkrétní datum memorandum ale neobsahuje.

Podle původního plánu měla přímá linka spojovat Prahu s čínskou obchodní metropolí Šanghají. Nakonec se ale čínské úřady rozhodly pro hlavní město Peking a udělily pro ni povolení aerolinkám Hainan. Podle dřívějších zpráv by měla linka fungovat od 22. září, čínská strana se ale podle informací ČTK zatím nechce k žádnému datu vázat.

"Naším pracovním termínem je září, ale finální rozhodnutí o tom, kdy a jak se bude létat, to musí udělat čínská strana," řekl ČTK generální ředitel Českého Aeroholdingu Václav Řehoř, který memorandum o zřízení přímé letecké linky podepsal na úřadu vlády s místopředsedou představenstva Hainan Airlines Čchen Wen-liem.

Podle dřívějších vyjádření čínských představitelů by letecký dopravce měl na linku nasadit letoun Boeing 767 s kapacitou zhruba 250 míst. Létat by měla třikrát týdně. "Zatím ještě není nic detailně dohodnuto. Ta jednání probíhala po celé čtyři měsíce, ale je třeba si uvědomit, že většinou probíhají dva roky," poznamenal k tomu Řehoř.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je přesvědčen, že spuštění přímého leteckého spojení pomůže k dalšímu nárůstu počtu čínských turistů v Česku i ke zvýšení ekonomické spolupráce s nejlidnatější zemí světa.

"Je to právě dopravní spojení a dopravní infrastruktura, včetně přímého leteckého spojení Praha-Peking, které jsou ústředním tématem spolupráce platformy 16+1, tedy spolupráce zemí střední a východní Evropy a Číny," podotkl k tomu Sobotka na tiskové konferenci po jednání s čínskou vicepremiérkou Liou Jen-tung. Ta připomněla, že do zahraničí se v příštích letech chystá cestovat 500 milionů Číňanů.

V Praze se kromě úterního summitu ministrů zdravotnictví států střední a východní Evropy a Číny bude podle předsedy české vlády v listopadu konat další ročník čínského investičního fóra, které si premiéru odbylo loni. "Dnes jsem paní vicepremiérce navrhl, aby se v roce 2016 tady v České republice uskutečnilo setkání premiérů ve formátu 16+1," doplnil Sobotka.

U příležitosti návštěvy čínské vicepremiérky Čína a Česko podepsaly v pondělí dalších osm memorand a dohod o spolupráci. Na jejich základě má vzniknout celovečerní animovaný film Panda a Krteček, v horských lázních Karlova Studánka se bude léčit dalších 40 čínských dětí s dýchacími obtížemi, Česko a Čína si budou uznávat vysokoškolské diplomy, vyměňovat studenty a spolupracovat ve zdravotnictví.