Podle analytické společnosti Gartner narostl světový trh softwaru pro řízení vztahů se zákazníky (CRM, Customer Relationship Management) v minulém roce o 13,3 %, a dosáhl tak objemu 23,2 miliardy dolarů.

Na deset největších dodavatelů CRM řešení přitom připadalo plných 60 % tržního podílu (tedy asi 14 miliard dolarů), v jejich pořadí se od roku 2013 neodehrály žádné významnější změny - společnosti Salesforce a Microsoft rostly rychleji než tempo trhu a jejich podíly se meziročně zvýšily. Pokles podílu zaznamenala v první pětici naopak společnost Oracle.

IaaS za 16,5 mld. dolarů

Podle odhadu analytiků společnosti Gartner dosáhnou v roce 2015 celosvětové výdaje na cloudové infrastrukturní (IaaS) služby objemu 16,5 mld. dolarů. To představuje oproti roku 2014 nárůst o 32,8 %.

Výsledky velkých hráčů nicméně souvisejí i s nákupy jejich menších konkurentů, jak vysvětluje Joanne Correirová z Gartneru: "Velcí dodavatelé využili akvizice k posílení svých pozic na nových trzích a obohacení funkčnosti svých řešení. Pozorovali jsme pokračující konsolidaci trhu a cenové války mezi velkými dodavateli ve snaze zabránit odchodu zákazníků ke konkurenci, a udržet si tak příjmy z poplatků za technickou podporu."

Více než polovina celosvětového obratu CRM (52,3 %) připadá na severoamerický kontinent, který společně se západní Evropou představuje bezmála čtyři pětiny (78,6 %) trhu CRM. Oba trhy rostly dvouciferným tempem, nejrychlejší nárůst (o 18,7 %) byl nicméně v rozvíjejících se ekonomikách asijskopacifického regionu.

Z hlediska typu řešení již představují téměř polovinu celého trhu cloudové alternativy: "Silná poptávka po SaaS CRM znamená, že na tuto formu připadá již 47 % celého obratu z CRM softwaru. Zájem přichází od firem všech velikostí, které hledají řešení, jež je snadnější a rychlejší nasadit, a dosáhnout tak rychleji návratnosti investic než při modernizaci tradičních systémů, nasazování nových klasických aplikací nebo potřebě doplnit škálu funkcí," dodává Correirová.


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist