Ministerstvo dopravy bude nově lidem dávat odškodné za nečinnost úřadů. Základní částka za nepřiměřeně dlouhé řízení bude 15 tisíc korun za rok. Novinářům to ve čtvrtek řekla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, jejíž kancelář o tom s resortem jednala. Podobné odškodnění od loňska vyplácí ministerstvo práce a sociálních věcí, dříve k takové praxi přistoupila třeba ministerstva vnitra či spravedlnosti.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Pokud stát podle ombudsmanky nedokáže zajistit, aby úřady rozhodovaly v zákonných lhůtách, měl by dávat lidem zadostiučinění za nečinnost úřadů. Dlouhá řízení, která spadají pod ministerstvo dopravy, se týkají hlavně sporů ohledně cest.

Kancelář veřejné ochránkyně práv popsala případ z Ústeckého kraje, kdy bylo manželům bráněno v užívání cesty k domu. Manželé se až po čtyřech letech dočkali rozhodnutí od úřadů, zda jde o veřejně přístupnou komunikaci. Délka takového řízení by přitom měla být šest až dvanáct měsíců. Kauza nakonec dopadla tak, že cesta k domu je veřejnou komunikací.

Teď nově ministerstvo dopravy vydalo směrnici o odškodňování a připojí se k dalším resortům, které v případě nepřiměřených řízení postupují podobně. "Byla to docela tvrdá jednání, ministerstvo docela vzdorovalo," řekla ve čtvrtek novinářům Šabatová. Občané se dosud museli kvůli odškodnění obracet na soudy. "Je to obrovský úspěch a významný krok k posílení důvěry občanů ve stát," doplnila Šabatová. Kancelář veřejné ochránkyně práv chce jednat i s dalšími resorty, které zatím k odškodňování za dlouhá řízení nepřistoupily. Jde třeba o ministerstvo pro místní rozvoj nebo ministerstvo školství.

Kancelář nemá přesná čísla, kolik peněz ministerstva za průtahy v řízení zaplatila. Od ministerstva práce například lidé dostali za průtahy při jednání s úřady práce 6 tisíc, 12 tisíc či 14 tisíc korun. Podle Šabatové to nejsou horentní sumy. "Jde o symbolické vyjádření toho, že stát nepostupoval správně," vysvětlila Šabatová.