Nápojářské skupině Kofola vzrostly v letošním prvním pololetí meziročně tržby o 11,1 procenta na 3,395 miliardy korun. Hrubý zisk se zvýšil o 25,2 procenta na 1,291 miliardy korun. Ukazatel EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) jí stoupl o 46,4 procenta na 608,5 milionu korun. Podle Kofoly se na hospodářském výsledku nejvíc podepsal březnový nákup slovinského výrobce minerálek společnosti Radenska.

"Do hospodářského výsledku za 1. pololetí se výrazně promítla akvizice Radenské, nicméně i po očištění tohoto vlivu skupina Kofola stále roste," uvedl generální ředitel skupiny Jannis Samaras. Podle společnosti vzrostly o 59 procent i prodeje čerstvých ovocných a zeleninových šťáv UGO. Skupinu naopak negativně ovlivnil pokles prodejů na polském trhu.

Společnost funguje i na Slovensku, kde například v roce 2008 koupila ochrannou známku Vinea, pod kterou se vyrábí hroznový nealkoholický nápoj. Mezi značky Kofoly patří také voda Rajec, která se čerpá z pramene ve slovenské Rajecké dolině.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

K výrobkům firmy vedle stejnojmenného nápoje patří také ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Chito, Top Topic, Citro Cola. V licenci Kofola vyrábí a distribuuje nápoje RC Cola a Orangina. Pro ČR a Slovensko je firma výhradním distributorem značek Evian a Badoit a výrobků společnosti Rauch a v Česku dodává obchodům a restauracím také minerálku Vincentka.

Kofola má osm výrobních závodů, působí v Polsku, České republice, na Slovensku, ve Slovinsku a v Rusku. Zaměstnává 2300 lidí, z toho zhruba 700 v Česku.

V květnu Kofola uvedla, že uvažuje o přesunu sídla firmy z Polska zpátky do České republiky a o nabídce akcií na pražské burze. Nyní se s akciemi Kofoly obchoduje na burze ve Varšavě.