V nákladním voze nalezeném ve čtvrtek na východě Rakouska byla těla 71 běženců, mezi nimi byly čtyři děti. Na páteční tiskové konferenci to oznámil šéf policie rakouské spolkové země Burgenland Hans Peter Doskozil.

Již ráno rakouské ministerstvo vnitra oznámilo, že mrtvých je přes 70, což značně překonalo původní odhady. Rakouská prokuratura předpokládá, že uprchlíci se v chladírenském voze udusili. Maďarská policie uvedla, že v souvislosti s případem byli zadrženi čtyři podezřelí.

Rakouská policie původně odhadovala, že v nákladním voze je 20 až 50 těl. Dnes Doskozil uvedl, že z celkového počtu 71 mrtvých bylo 59 mužů, osm žen a čtyři děti - roční až dvouletá dívka a tři chlapci ve věku osm až deset let.

Původ běženců je nejasný. Podle policie nešlo o Afričany a zatím se pracuje s předpokladem, že oběti pocházely ze Sýrie, protože se na místě našel jeden syrský pas.

V Maďarsku byli v souvislosti se smrtí běženců na základě evropského zatykače zadrženi čtyři lidé. Podle agentury APA jde o bulharského obchodníka s libanonskými kořeny, který je majitelem nákladního auta, a dále o dva řidiče.

Jeden je Bulhar a druhý Afghánec, který měl při sobě maďarské doklady. Poslední zadržený je rovněž bulharský občan. Bulharské ministerstvo zahraničí zatčení svých tří občanů v Maďarsku potvrdilo, uvedla dnes bulharská agentura BTA.

Všichni zadržení stanou v sobotu před soudem v maďarském Kecskemétu, který bude rozhodovat o uvalení vazby. Rakouská justice bude usilovat o jejich vydání ke stíhání, uvedla prokuratura v Eisenstadtu.

Maďarská policie dále uvedla, že součástí zátahu proti převáděčům byly domovní prohlídky a výslechy zhruba dvaceti svědků.

Auto s maďarskými poznávacími značkami, které v minulosti patřilo slovenské firmě, bylo ve čtvrtek nalezeno odstavené na dálnici nedaleko hranic s Maďarskem.

Policie následně vůz odtáhla do haly někdejší pohraniční veterinární stanice, kde těla z vozu vynesla. Tým soudních lékařů pak ve Vídni začal provádět pitvy zemřelých.

Rakouské úřady očekávají, že v nadcházejících dnech se počet běženců přicházejících do země přes Maďarsko zvýší. Policie v Burgenlandu, který s Maďarskem sousedí, a také ve Štýrsku a Korutanech proto dostane posily.

ČR nebude zavádět mimořádná opatření

Česko kvůli nálezu na východě Rakouska nebude přijímat mimořádná bezpečnostní opatření. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je zvýšená policejní pohotovost dostatečná.

Od poloviny června se při ní policisté zaměřují mimo jiné i na kontroly kamionů a autobusů. Policisté do konce minulého týdne při zvýšených kontrolách zajistili 1870 běženců.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se měly státy zaměřit na kontroly kamionů, které projíždějí přes hranice z oblastí, kde je silný tlak ze strany migrantů.

Zároveň by se měly evropské státy zaměřit na příčinu přílivu uprchlíků, kterou je podle premiéra občanská válka v Sýrii. "Za jednací stůl by si také měly sednout evropské státy, Rusko i arabské státy a do problému by se měly zapojit mezinárodní organizace včetně OSN," řekl v pátek. 

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová ve čtvrtek v reakci na tragickou událost vyzvala k větší solidaritě mezi členskými státy Evropské unie při řešení uprchlické otázky , především pak ke spravedlivému přerozdělení žadatelů o azyl.

Rovněž řekla, že by uvítala vytvoření záchytných center OSN v krizových oblastech a u vnějších hranic EU, kde by lidé získali možnost do unie odcestovat legálně.

Rakousko patří mezi země, které se potýkají s největším přílivem uprchlíků. Podle Wall Street Journal požádalo jen do konce poloviny letošního roku zemi o azyl 28 311 lidí.

Dokonce kvůli tomu rozhodlo, že do řešení problému zapojí i armádu. Na přepravě uprchlíků a na budování dočasného ubytování se bude prozatím podílet nejméně 500 vojáků.

Rakouský kancléř Werner Faymann tento týden kritizoval několik zemí – včetně Česka – za to, že odmítají kvóty pro rozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie. Bez kvót podle něj nebudou mít země na vnější hranici EU důvod zajistit neprůchodnost těchto hranic.