Vedení Prahy chystá plán na pomoc uprchlíkům. Mohla by se postarat o 150 až 200 rodin s dětmi, řekl na dotaz ČTK náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Na toto téma ve středu diskutovala městská rada. Konkrétní návrhy teprve připraví. Musí jim předcházet diskuse s odborníky a s městskými částmi, uvedl náměstek.

"Není důležité jen hledisko bezpečnosti, ale i to lidské. Navrhl jsem proto kolegům, abychom společně zvážili, zda můžeme připravit zázemí pro 150 až 200 rodin," řekl náměstek. Pomoc by měla směřovat hlavně k rodinám s nejmenšími dětmi. Podle Dolínka by řešením nemělo být umístění rodin do jedné lokality. Měly by dostat bydlení v různých částech města.

S přílivem uprchlíků se potýká celá Evropa, kam míří desetitisíce běženců. Čím dál více jich policie zajišťuje také v České republice. Rekordní počet 214 běženců bez povolení ke vstupu na území Česka našla policie v Břeclavi v noci na úterý ve dvou vlacích.

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) chce také pomoct migrantům, kteří se rozhodnou zůstat v ČR a kteří získají azyl. Zdarma jim nabídne výuku češtiny pro cizince, kterou zajišťuje Ústav jazykové přípravy ZČU. Součástí jednosemestrového nebo ročního kurzu by mělo být i základní seznámení s reáliemi a historií ČR, které jsou předpokladem úspěšného začlenění imigrantů do společnosti, řekl rektor Miroslav Holeček.

Univerzita podle něj reaguje na aktuální společenskou diskusi k tématu uprchlíků a podobně jako jiné vysoké školy se snaží problém uchopit a nalézt v něm svoji roli. Rektor zatím nedokáže odhadnout, kolik lidí by se mohlo do kurzů přihlásit, případně kdy by mohla výuka začít.

"My si myslíme, že je to výborný mezistupeň, abychom lépe poznali ty lidi, kteří mají opravdový zájem. A taky je to mezistupeň pro to, aby oni poznali nás, aby se utlumily kulturní rozdíly a bariéry. Oni musí udělat něco pro to, aby se začlenili, aby vnímali, aby rozuměli, to je strašně důležité a pomohlo by to i atmosféře ve společnosti," míní rektor.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

ZČU nenabízí přímo studium některých oborů, jako to udělala například Univerzita Karlova. Holeček ale nevyloučil, že podle vývoje situace by mohla škola případně absolventům jazykového kurzu češtiny nabídnout i další studium. Bude to ale také záležet na další strategii vysokých škol.

Čtyři fakulty Univerzity Karlovy nabídly uprchlíkům, kteří získají azyl a právo pobytu na území ČR, odpuštění školného v placených studijních programech v anglickém jazyce. Programy v angličtině uprchlíkům nabízí Fakulta sociálních věd, Pedagogická fakulta, Fakulta humanitních studií a Filozofická fakulta.