Sociální demokracie se v sobotu znovu postavila proti povinným kvótám pro přijímání uprchlíků. Vyslovila naopak podporu posílení společné evropské zahraniční a bezpečnostní politiky, pomoci zemím pečujícím o migranty na Blízkém východě nebo zesílení boje proti pašeráctví lidí. Ve stanovisku ústředního výkonného výboru se postavila také za důsledné dodržování pravidel schengenského prostoru.

"Evropa čelí v těchto měsících jedné z největších historických zkoušek. Na náš kontinent směřují stovky tisíc uprchlíků. Celá situace je testem akceschopnosti a v širším pohledu také soudržnosti zemí osmadvacítky," stojí v přijatém stanovisku. "Evropa už nemůže dál váhat, musí jednat," píše se také v textu, v němž se tak odráží slova šéfa ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotky.

Sobotka po jednání vyjádřil přesvědčení, že si lidé ve světle imigrační krize budou dělat názor na to, jestli je Evropská unie dobře fungujícím celkem, nebo ne. Zdůraznil také nutnost boje proti Islámskému státu. Poznamenal, že stanovisko k migraci v sobotu na předsednictvu i ústředním výkonném výboru ČSSD prošlo jednomyslně.

ČSSD chce na evropské úrovni prosadit osm opatření. Požaduje třeba efektivní kontrolu vnějších hranic Schengenu, rychlý vznik zařízení pro identifikaci a registraci uprchlíků na vnější hranici prostoru. Za důležité hlavní vládní strana považuje i stabilizovat zhroucené státy v bezprostředním okolí Evropy, zvýšit pomoc zemím jako je Jordánsko, Turecko a Libanon tak, aby se rychle zlepšily podmínky v tamních uprchlických táborech.

Dalším z návrhů je posílení a celoevropská koordinace rozvojové pomoci zaměřené na země, odkud do Evropy migranti přicházejí, nebo dotvoření systému readmisních dohod. "Musí být zachována dobrovolná povaha solidárních opatření, která se týkají přerozdělení azylantů v rámci EU. Jednotlivé členské státy musejí mít i nadále právo rozhodovat o tom, komu a v jakém počtu poskytnou pomoc ve formě azylu a integrace," zdůrazňuje dále stanovisko.

"Uprchlíkům, kteří v naší zemi získají azyl a budou zde chtít žít, je nutno poskytnout dostatečnou a efektivní podporu, směřující k co nejlepší integraci, včetně vzdělávání, výuky jazyka, pomoci při zajištění práce a bydlení," stojí také v textu.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Evropské státy v posledních týdnech čelí vlně migrantů přicházejících zejména ze Sýrie, Afghánistánu a z afrických zemí. Z obce Nickelsdorf na rakousko-maďarské hranici v sobotu začaly vlaky a autobusy odvážet uprchlíky, kteří tam dorazili z Maďarska. Autobusy už během noci dovezly na rakouskou hranici asi 4500 běženců a krátce po poledni rakouský ministr vnitra oznámil, že do země dorazilo 6500 uprchlíků. Zhruba 2200 jich už zamířilo do Německa a tamní policie během soboty očekává až 10 000 migrantů. Maďarský premiér mezitím oznámil, že pošle na hranici se Srbskem po 15. září armádu, pokud to schválí parlament. Vojáci mají pomoci zastavit příliv migrantů.