Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank ve třetím čtvrtletí prodělala rekordních šest miliard eur (téměř 163 miliard korun). Za vysokou ztrátou stály rozsáhlé odpisy v divizi investičního bankovnictví a v divizi drobných bankovních služeb Postbank. Společnost ve čtvrtek oznámila, že do roku 2020 plánuje zrušení 15 tisíc pracovních míst a ukončit aktivity v deseti zemích. Dodala, že za letošní a příští rok nevyplatí akcionářům dividendy.

Firma v současnosti zaměstnává kolem 100 tisíc lidí. Plán na rušení pracovních míst se týká devíti tisíc zaměstnanců Deutsche Bank na plný úvazek a šesti tisíc externích pracovníků. Firma rovněž hodlá během příštích dvou let prodat aktivity zaměstnávající 20 tisíc lidí. To se týká zejména dříve ohlášeného prodeje divize Postbank. To se týká zejména dříve ohlášeného prodeje divize Postbank. Do roku 2018 by se měl počet zaměstnanců Deutsche Bank na plný úvazek snížit na zhruba 77 tisíc ze současných zhruba 103 tisíc, napsala agentury DPA.

Deutsche Bank hodlá omezit také své mezinárodní aktivity. Banka chce odejít především z jihoamerických zemí, jako je Argentina, Chile, Uruguay, Peru či Mexiko. Odchod se ale týká i Evropy – Dánska, Finska, Norska, Malty, ale také Nového Zélandu. Šéf Deutsche Bank John Cryan na tiskové konferenci řekl, že nejdůležitějším trhem pro banku zůstává Německo, informovala agentura DPA.

"Musíme omezit komplexnost Deutsche Bank," uvedl Cryan. "To ale bohužel znamená také uzavření některých poboček, ukončení přítomnosti v některých zemích a zrušení některých pracovních míst," dodal.

John Cryan je ředitelem banky od července, při svém nástupu slíbil snížit náklady. Již dříve se spekulovalo, že má v plánu propustit až čtvrtinu zaměstnanců.

Deutsche Bank předpokládá, že úsporná opatření povedou ke snížení nákladů o 3,8 miliardy eur ročně. Vyžádají si však jednorázové výdaje v rozsahu od 3,0 do 3,5 miliardy eur.

Bance hrozí několik právních sporů. Mimo jiné je vyšetřována kvůli podezření z manipulace s měnovými kurzy a kvůli obchodním stykům s Íránem, které podléhaly embargu.

Na hospodářské výsledky společnosti mají negativní dopady mimo jiné nová regulační opatření a právní spory. Deutsche Bank se letos například dohodla, že zaplatí úřadům ve Spojených státech a Británii rekordních 2,5 miliardy dolarů (téměř 62 miliard korun) za urovnání obvinění z manipulace s klíčovými úrokovými sazbami.

Deutsche Bank má od roku 1993 svou pobočku i v Česku. V roce 2013 se české dceři podařilo téměř zdvojnásobit zisk na 64 milionů korun. Do své německé matky ale zároveň odvedla téměř 34 milionů korun, což je celý zisk za rok 2012.