Normální život už nikdy nebude jako dříve, Evropa bude žít spíše jako Izraelci, tvrdí část expertů po útocích v Paříži. Lidé se budou muset vyrovnávat se stálým nebezpečím terorismu a také s tvrdými opatřeními, která mají zabránit dalším útokům, tedy s něčím, v čem žijí občané židovského státu celá desetiletí. Jak takový život vypadá a co to znamená pro společnost?

"Většina lidí má teď omezený život," popisuje současný pocit Izraelců jeden z obyvatel Jeruzaléma, který si nepřál být jmenován. "Příliš často nevycházejí ven a nenechávají děti hrát si venku bez dozoru. Žijí v napětí, a když jsou venku, pozorují ostatní lidi a jejich zavazadla." Země nyní po delším klidu zažívá novou vlnu teroru, odlišnou od těch předchozích. Jde o většinou náhodné útoky nožem, které míří na vojáky, policisty i civilisty. "Je to strašné. Ale sám se nebojím. Dlouho jsem sloužil v izraelské armádě a myslím si, že případného teroristu bych odzbrojil," tvrdí tento bývalý voják.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se