Večerem věnovaným skladbám Antonína Dvořáka v pondělí Česká filharmonie ve vyprodaném pražském Rudolfinu oslavila 120 let od svého založení.

Program byl téměř totožný se zahajovacím koncertem, který 4. ledna 1896 dirigoval sám Dvořák. Znovu zazněla díla, která zkomponoval v letech 1892 až 1894 – koncertní předehra Othello, Biblické písně a Novosvětská symfonie.

Koncert zahájil proslov ředitele filharmoniků Davida Marečka, který připomněl významná data historie prvního českého orchestru. Patří k nim první zájezd do Velké Británie v roce 1902, první přímý přenos v Českém rozhlase v roce 1925, účast na tryzně za Jana Palacha v roce 1969.

Mareček dále jmenoval Koncert vzájemného porozumění na Staroměstském náměstí v Praze v roce 1990 nebo předloňské vystoupení v newyorské Carnegie Hall. Poté ředitel za velkého aplausu v hledišti přivítal Dvořákova vnuka, Antonína Dvořáka III.

Českou filharmonii na slavnostním koncertu vedl dirigent Jiří Bělohlávek, který před dvěma lety získal Cenu Antonína Dvořáka za propagaci české hudby a Dvořákova díla.

Koncert otevřela koncertní předehra Othello, poslední z volného triptychu skladatelových předeher, kam ještě patří díla V přírodě a Karneval.

Sólového partu v následujících Biblických písních se ujal český basista a sólista berlínské Státní opery Jan Martiník.

Jako první zazněla Oblak a mrákota jest vůkol něho, jedna z deseti Biblických písní zkomponovaných během skladatelova působení na americké Národní konzervatoři hudby v New Yorku.

"Zpívat s Českou filharmonií je pro mě vždy srdeční záležitost. Velmi dobře si pamatuji na tu neuvěřitelně pozitivní změnu atmosféry po nástupu nového vedení. Mám radost, když mohu vystupovat s tímto tělesem, a zároveň mě těší, když mohu z dálky sledovat, jak jeho kvalita a jméno stabilně roste," uvedl pěvec Martiník, který se ve svých dvaceti letech stal juniorským vítězem Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

Po přestávce byla na programu slavná Novosvětská symfonie, mimo jiné první skladba, která zazněla po přistání amerických kosmonautů na Měsíci.

Na programu historicky prvního koncertu České filharmonie byla Slovanská rapsodie č. 3, Biblické písně č. 1 až 5, předehra Othello a Novosvětská symfonie.

Díky instrumentaci Jarmila Burghausera a Jana Hanuše je nyní k dispozici všech deset Biblických písní, a proto byl kompletní cyklus v pondělí zařazen namísto Slovanské rapsodie.

Česká filharmonie dále na 8. ledna plánuje koncert ke znovuotevření Sukovy síně. Nově zrekonstruovaná Sukova síň, jejíž zkušební provoz se uskutečnil už během adventních a komorních koncertů, se vedle slavnostního otevření dočká také nového nástroje. Večer bude zasvěcen představení vzácného koncertního křídla italské značky Fazioli.