Strana zelených si v sobotu volí nového předsedu. Soupeřit mezi sebou budou tři kandidáti - Matej Stropnický a Petr Štěpánek jako hlavní favorité a člen Svazu bojovníků za svobodu Jan Šlechta. Dosavadní předsedkyně Jana Drápalová se rozhodla, že už se o místo ve vedení zelených ucházet nebude.

Stropnický a Štěpánek už za sebou mají souboj o post šéfa strany. V roce 2005 prohrál Stropnický s Martinem Bursíkem, Štěpánek neuspěl před dvěma lety proti Ondřeji Liškovi.

"Mladý Stropnický", jak bývá první z kandidátů označován, byl náměstkem pražské primátorky, vyhrál komunální volby v Praze 3 a v současnosti je nejvýraznější tváří strany. 

Štěpánek, druhý adept na šéfa zelených, mimo hlavní město sice tak známý není, ale působil jako pražský radní pro oblast životního prostředí, energetiky a cyklodopravy a už dvanáct let je zastupitelem Prahy 4. Tam byl také v roce 2014 zvolen starostou. 

Kdyby se Stropnický stal předsedou, chtěl by především hledat nové spojence. S nimi by se podle něj mohlo straně podařit znovu dosáhnout pětiprocentní hranice pro vstup do sněmovny, případně uspět v krajských volbách.

"Mnoho zelených je mimo naši stranu. Je to dáno starými rozpory, které jsou také asi nezbytné v rámci zrání. Ale ti lidé jsou vesměs stále v politice a jsou v ní úspěšní. S nimi musíme umět utvořit společný blok, který půjde do sněmovny." vysvětlil svůj plán Stropnický v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

"Na mysli mám třeba Žít Brno - Matěj Hollan je bývalý člen zelených -, Jana Korytáře a Změnu pro Liberec, to samé Hnutí PRO! Kraj v Ústeckém kraji. Téměř v každém kraji lze najít uskupení, které vzniklo z nějakého konfliktu uvnitř Strany zelených. S nimi máme dobré vztahy a spolupráce je možná," dodal.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Štěpánek vidí své šance v tom, že není podle svého názoru ideologicky zaměřený a dokáže ve straně vytvořit prostor pro různé proudy. "Věřím, že bych dokázal stranu vést tak, aby byla přitažlivá pro mnoho voličů, ať už pro ty, kteří jsou levicového smýšlení nebo jsou městskými liberály."

Různé názorové i mocenské proudy přitom stály za propadem zelených při volbách do evropského parlamentu v roce 2009. Strana se dnes pohybuje podle měření CVVM na úrovni 1,5 procenta volebních preferencí.

Předsednický souboj mezi Stropnickým a Štěpánkem se čeká spíše vyrovnaný. "Kandidujeme, ale oba si myslíme, že vyhraje ten, který dovede stranu znovu do Poslanecké sněmovny, kam patříme. Jsme o tom oba přesvědčení, každý z jiných důvodů. V tomto ohledu je to férový souboj. Ale ten, který v tom neuspěje, bude umět tomu druhému podat ruku," uvedl Stropnický.