Nový předseda Strany zelených Matěj Stropnický chce, aby strana změnila způsob, jakým vysvětluje a hájí svoji politiku. Zelení si nyní podle něj musí začít hledat nové spojence. Řekl to v neděli na tiskové konferenci v závěru dvoudenního stranického sjezdu v Praze. Doufá, že nové předsednictvo stranu dovede zpět do sněmovny, kde zelení byli v letech 2006 až 2010.

Spolupracovat chce s hnutími v krajích, v nichž často působí bývalí členové zelených, kteří ze strany v minulosti odešli. Jako příklad možné spolupráce uvedl třeba Matěje Hollana z hnutí Žít Brno, libereckého politika Jana Korytáře nebo bývalého poslance zelených Přemysla Rabase. „To jsou všechno naši spojenci,“ řekl Stropnický. „My se snažíme dát dohromady občanské hnutí, to jest hnutí lidí, kteří vědí, co chtějí, a vědí, jak to dělat,“ popsal program, který chce nabízet voličům.

Stropnický v sobotu nahradil v předsednické funkci dosavadní šéfku strany Janu Drápalovou, která funkci neobhajovala. První místopředsedkyní zvolili zelení lékařku Irenu Moudrou Wünschovou. Kromě toho volili i další členy vedení. Druhým místopředsedou se stal Michal Berg a třetím místopředsedou Petr Kutílek. Do předsednictva se dostali také Daniel Pitek, Monika Horáková a Matouš Vencálek. Neúspěšný kandidát na předsedu, starosta Prahy 4 Petr Štěpánek, se do předsednictva nedostal.

Zelení v přijatých usneseních mimo jiné vyzvali ministra financí, vlastníka Agrofertu a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, aby se zbavil většinového podílu v mediální skupině Mafra. „Obavy z propojení ekonomické, mediální a politické moci v České republice získávají v podobě Agrofertu, jeho mediální divize a hnutí ANO velmi reálné podoby,“ tvrdí zelení.

V ekonomické oblasti chtějí zvyšovat minimální mzdu i starobní důchody. Přidat chtějí i pedagogům nebo zdravotnickým a sociálním pracovníkům. „Je třeba předcházet přílišnému zadlužení veřejných rozpočtů, a proto by vláda měla zvýšit efektivitu při výběru daní,“ doporučují zelení. V zahraniční politice chtějí, aby se jedním ze základních pilířů stala opět obhajoba lidských práv.

„Strana zelených vyjadřuje znepokojení nad stupňujícími se verbálními i fyzickými útoky směřovanými vůči osobám muslimského vyznání – skutečně či nezřídka pouze domněle na základě vnějších znaků s tímto vyznáním spojovaných – či vůči jejich svatostánkům,“ stojí také v usnesení. V otázce migrace souhlasí s tím, že je potřeba reorganizovat a posílit pohraniční stráž EU. Vládu zelení vyzývají, aby udělala vše pro udržení schengenského prostoru.

Stropnický rovněž zopakoval svá kritická slova na adresu prezidenta Miloše Zemana v souvislosti s jeho postoji k migrační krizi. Podle něj Zeman ve skutečnosti podporuje v lidech to horší: jejich předsudky, strachy a slabosti. „A to prezident dělat nesmí,“ prohlásil. „Proto se domníváme, že bude potřeba, aby se Strana zelených podílela na vytvoření aliance, která najde kandidáta, který bude umět Miloše Zemana porazit,“ dodal Stropnický.