Když se na pražskou debatu s čínským disidentem a umělcem Aj Wej-wejem jen na Facebooku přihlásilo 1400 lidí, bylo jasné, že Havlovu knihovnu čeká historický "nával". Už při dřívějších diskusích s ruským miliardářem Michailem Chodorkovským nebo členkou Pussy Riot Mášou Aljochinovou se v Ostrovní ulici, kde knihovna sídlí, tvořil "had" nedočkavých, kteří se do knihovny nevešli. Instituce proto včera oznámila, že debatu s Aj Wej-wejem, chystanou na pátek 5. února, přesouvá do velké auly Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

"Ani tam nebudeme moci uspokojit všechny zájemce, ale snažíme se o to, aby na samotné fakultě a v elektronických sítích byl dostupný záznam v přímém přenosu," říká ředitel knihovny Michael Žantovský. Ten debatu vedenou v angličtině, které se dále zúčastní sinoložka Olga Lomová a ředitel Národní galerie Jiří Fajt, osobně uvede. Se simultánním překladem ji má živě přenášet Česká televize.

Půjde o jednu ze tří příležitostí, kdy budou Češi moci čínského výtvarníka při jeho první návštěvě Prahy spatřit. Aj Wej-wej přijíždí na pozvání Národní galerie, aby před Veletržním palácem odhalil sérii dvanácti bronzových soch zvaných Zvěrokruh. V pátek po debatě na filozofické fakultě následně Aj Wej-wej přejede na druhý břeh Vltavy a v 19 hodin se ve Veletržním paláci zúčastní vernisáže pro veřejnost.

Třetí příležitost nastane o den později, v sobotu 6. února, kdy se ve Studiu Hrdinů − divadelním "podzemí" Veletržního paláce − bude promítat dokumentární film Aj Wej-wej: Bez omluvy od režisérky Alison Klaymanové. Umělec slíbil, že po skončení projekce do Studia Hrdinů přijde besedovat s diváky.

Nositel Ceny Václava Havla pro kreativní disent Aj Wej-wej se podílel na stavbě pekingského stadionu zvaného Ptačí hnízdo pro letní olympiádu v roce 2008. V nemilost čínské vlády upadl rok poté, kdy jej zmlátili policisti, protože začal upozorňovat na obětí zemětřesení v provincii S'-čchuan. Později dostal hausarest, roku 2011 jej policie zatkla a tři měsíce držela na neznámém místě. Teprve vloni umělec od úřadů dostal zpátky svůj pas a vycestoval nejprve do Berlína, kde dnes vyučuje, a posléze do Londýna na vernisáž své výstavy v Královské akademii umění.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist