Italské nakladatelství La Nave di Teseo již tento pátek vydá poslední knihu italského spisovatele Umberta Eca, který zemřel teprve před několika dny.

Uvedla to agentura AFP, podle níž se kniha bude jmenovat Pape Satan Aleppe: Chronicles of a Liquid Society. Půjde o sbírku esejů, jež Eco od roku 2000 publikoval v italském týdeníku L'Espresso.

Název knihy vychází ze sedmého zpěvu Pekla, tedy jedné z částí Danteho Božské komedie, datované na začátek 14. století. Právě výkřikem "Pape Satan, pape Satan aleppe!" v nesrozumitelném pekelném jazyku Danta s Vergiliem vítá strážce Pluto.

Existuje několik různých interpretací těchto slov. Pro Eca je výkřik "dostatečně 'tekutý', aby vystihl zmatení doby, v níž žijeme," jak stojí na záložce knihy.

Ecovy eseje měly původně vyjít až v květnu. Nakladatel ale vydání uspíšil poté, co autor minulý pátek ve věku čtyřiaosmdesáti let zemřel.

Nakladatelství La Nave di Teseo, jež knihu vydá, je jednou z firem, které vznikly v reakci na sloučení tradičních italských nakladatelství do jednoho obřího mediálního domu.

Vloni v říjnu rodina italského miliardáře a bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, tedy majitele největšího italského vydavatelství Arnoldo Mondadori Editore, oznámila nákup konkurenčního RCS Libri. Jeho mateřská firma RCS již vlastní například deník Corriere della Sera.

RCS dnes sdružuje řadu italských nakladatelství včetně Rizzoli a Bompiani, které v Itálii dříve vydávaly díla Umberta Eca či francouzského spisovatele Michela Houellebecqa.

Spojením obou firem vznikl obří mediální dům, jenž má na tamním knižním trhu podíl zhruba 38 procent.

Umberto Eco byl jedním z autorů, kteří od vydavatelství odešli, aby si udrželi svoji nezávislost a nepodporovali monopol jednoho mediálního domu. Nakladatelství La Nave di Teseo dokonce Eco osobně poskytl 2 miliony eur. Ředitelkou firmy je Elisabetta Sgarbiová, bývalá šéfredaktorka Bompiani.