Prodej osobních aut a dodávek s pohonem na zemní plyn se loni zvýšil o 90 procent na rekordních 3242 vozů. Celkově tak v Česku jezdí kolem 13 tisíc aut a autobusů na stlačený zemní plyn (CNG). Kvůli zlevňující ropě v posledních měsících se, ale naopak prodeje začínají propadat.

Český plynárenský svaz dále uvedl, že bylo loni celkově, včetně ojetých vozů na plyn, nových CNG autobusů a nákladních aut, registrováno přes 4000 vozidel na zemní plyn. Podíl osobních aut na CNG na celkových registracích v tomto segmentu byl 1,2 procenta, u autobusů to bylo 26 procent.

Růstu počtu registrovaných vozidel odpovídal i meziroční růst prodeje paliva CNG, který loni u některých prodejců činil více než 140 procent. Na konci roku však prodeje vozů na CNG klesaly. Od loňského listopadu vykazují každý měsíc meziroční pokles i snížení podílu tohoto paliva na trhu. Pokles je patrný i u lehkých užitkových vozidel.

Na klesající prodej v posledních měsících má vliv vývoj cen ropy, který plynařům příliš nepřeje. Ceny v lednu spadly k desetiletým minimům a ekonomická výhoda plynových aut se i přes zlevnění plynu zmenšila.

"Krátkodobě je opravdu konkurenceschopnost plynu v dopravě o něco nižší, oproti naftě už to není padesátiprocentní úspora, ale jen zhruba čtvrtinová či třicetiprocentní. Nesmíme ale zapomenout na ekologické hledisko a především z dlouhodobějšího pohledu se rozdíl mezi cenou ropy a plynu zřejmě zase zvýší. Cena plynu dříve reagovala na ceny ropy s několikaměsíčním zpožděním, dnes jde spíše o dny," říká Jiří Šimek z Českého plynárenského svazu.

Výhodnost plynu jako alternativního paliva v dopravě ale bude záviset i na další podpoře státu. Ta nyní spočívá hlavně v nízké spotřební dani, aktuálně 0,72 koruny na krychlový metr plynu (spotřební daň na litr nafty je zhruba 11 korun), a nulové silniční dani pro vozidla do celkové hmotnosti 12 tun. Spotřební daň bude až do roku 2020 postupně stoupat na 2,8 koruny za metr krychlový.

Veřejných plnicích stanic, kde mohou řidiči natankovat stlačený zemní plyn, je v Česku už 111 a jejich počet bude i letos dále stoupat. Asi 45 procent z nich, celkem 50, postavily plynárenské společnosti. Celkem 40 CNG stojanů je umístěno na běžných čerpacích stanicích.

Do konce letošního roku by mělo být v tuzemsku nejméně 150 až 160 stanic, do roku 2020 až 300 stanic. Tyto informace zazněly na konferenci Českého plynárenského svazu Perspektivy a užití zemního plynu v dopravě. "Jen plynárenské společnosti, RWE, E.ON, Pražská plynárenská a Vemex, letos otevřou asi 25 dalších stanic, další připravuje i Bonett a Vítkovice Machinery Group," uvedl Šimek.

Kulatý stůl: Alternativní pohony v dopravě

Kulatý stůl: Alternativní pohony v dopravě