Státní agentura CzechInvest loni zprostředkovala v Česku 106 nových investičních projektů v hodnotě téměř 45 miliard korun. Meziročně je to téměř o polovinu méně. Lákání investorů znesnadňuje předloňské snížení míry podpory investic. Díky investicím má vzniknout 14 040 nových pracovních míst, z toho 2500 v regionech s vysokou mírou nezaměstnanosti – v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Výrazně přibylo investorů, kteří nežádají o státní pobídky. Nejvíc v ČR loni investovaly americké firmy. 

Lákání investorů do ČR podle agentury znesnadňuje předloňské snížení míry podpory investic. Od července 2014 je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory snížena ze 40 na 25 procent. "Tím se získávání investic v České republice stalo obtížnějším proti našim přímým konkurentům, kterými jsou především Polsko, Slovensko a Maďarsko," řekl na dnešní tiskové konferenci k výsledkům ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Připomněl, že rok 2014 byl z hlediska výše investic mimořádný. Investoři, ve snaze využít výhodnějších podmínek, v tuzemsku proinvestovali téměř 87 miliard korun.

Celková loňská investice ze strany investorů do ČR byla však reálně ještě nižší. Generální ředitel CzechInvest Karel Kučera v pátek potvrdil, že do výsledků byla započítána také plánovaná investice výrobce mobilů HTC v Brně, která se nakonec neuskutečnila. Důvodem podle něj je fakt, že investice CzechInvest započítává podle určité metodiky, která zahrnuje mimo jiné to, že ve věci bylo podepsáno jednoznačné memorandum a firma si začne najímat pracovníky. To se podle něj stalo.

HTC sliboval v Brně až tisíc pracovních míst, mělo zde vzniknout velké opravárenské centrum a investice měla dosáhnout několika set milionů korun. Kvůli ekonomickým potížím však firma od záměru ustoupila a několik desítek nabraných zaměstnanců po několika týdnech propustila.

Loni stoupl počet nových investičních projektů oproti expanzím stávajících podniků. "Investoři mají vůli investovat i přes významný pokles investiční podpory – v roce 2015 nežádalo o investiční pobídky přes 30 procent projektů, v roce 2014 to bylo pouze necelých 15 procent," uvedla agentura.

Tuzemské firmy loni investovaly v 28 případech, zahraniční pak v 78. V případě zahraničních investorů dosáhla výše investic 37 miliard korun. Největší objem investic pochází z USA, Německa a Tchaj-wanu. Největší podíl investic mířil tradičně do sektoru výroby motorových vozidel a dále do kovodělného a kovozpracujícího a elektronického průmyslu. Investice stouply v oblasti informačních a komunikačních technologií, elektro oborů, technologických center a center sdílených služeb.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nové investice nejčastěji mířily do Ústeckého kraje, Prahy a Středočeského kraje. Mezi největší investice patří rozšíření výroby společnosti INA Lanškroun (2,55 miliardy korun). Společnost Foxconn investuje v Pardubickém kraji 2,5 miliardy korun a vytvoří 2000 nových pracovních míst. Firma loni oznámila, že peníze mají směřovat do jejích závodů, vybudování výzkumného centra a datových center.

Výrobce turbín Solar Turbines plánuje rozšířit výrobu ve Středočeském kraji za 1,9 miliardy korun. Mezi další velké investice patří rozšíření výroby producenta hliníkových kol Ronal na Pardubicku za 1,7 miliardy korun. Společnost Devro (dříve Cutisin) plánuje za 1,5 miliardy korun zvýšit produkci jedlého kolagenního párkového střeva v závodu v Semilech.

Kučera dále uvedl, že CzechInvest má přes 100 dalších investičních příležitostí rozjednaných. Mimo jiné zmínil plánovanou výstavbu centra pro vývoj a výrobu leteckých motorů americké firmy General Electric (GE Aviation). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podepsal s firmou memorandum o výstavbě v polovině ledna. "Nyní se řeší další detaily projektu," řekl Kučera. Firma podle něj v současnosti zvažuje vícero lokalit, kam centrum umístit, i strukturu věcí, které by se v Česku dělaly. Dodal, že společnost by mohla zaměstnat více než 500 lidí.