Po "ajťácích" je na trhu práce trvale hlad. Dokonce i když byla země v nejhlubší recesi, IT specialisté byli jedni z mála zaměstnanců, které firmy nepropouštěly a byly ochotné je nabírat. V posledních dvou letech, kdy se ekonomika znovu rozjíždí, firmy získávají zakázky a otevírají nové pozice, se boj o programátory, vývojáře a další IT specialisty ještě vyostřuje.

"Zájem o ně stoupá. Z našich údajů vyplývá, že v letech 2013 a 2014 počet pracovních nabídek rostl jenom mírně, v minulém roce už ale bylo zveřejněno o 24 procent pozic více než v roce předešlém. Počet kandidátů na práci v IT v naší databázi je přitom nejnižší za poslední roky," říká Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.

Jak roste zájem o počítačové odborníky, stále více firem i personálních agentur hledá nové cesty, jak tyto lidi oslovit a získat. Šance, že takového člověka seženou přes klasické pracovní inzeráty, se blíží skoro nule a i oslovování přes Facebook nebo LinkedIn má svoje nevýhody: přes tyto sítě dostávají tito lidé i několik nabídek na přestup denně.

Jednou z nových cest jsou speciální pracovní portály zaměřené právě na IT pracovníky. Fungují jinak než klasické stránky s pracovními inzeráty. Jejich cílem je nalákat i kandidáty, kteří už někde pracují (a těch je naprostá většina), a přimět je, aby se nebáli nezávazně komunikovat s potenciálním novým zaměstnavatelem.

Jedním z takových portálů je Techloop.io který vznikl v Česku loni v prosinci. Kandidáti na něm mohou vystupovat zcela anonymně, což je pro ně velká výhoda, protože se nemusí bát nepříjemného vysvětlování ve svém stávajícím zaměstnání nebo nechtěných telefonátů v pracovní době.

"V IT průmyslu je dost obvyklá situace, kdy si dobrý vývojář začne hledat novou práci, například aktualizací svého profilu na LinkedInu nebo registrací na pracovním portále, a je okamžitě zavalen telefonáty, e-maily a zprávami od personalistů, kteří se ho snaží získat pro pracovní pohovor," vysvětluje Paul Cooper, spoluzakladatel Techloop.io. 

"Možnost zůstat v anonymitě a získávat nabídky přímo od koncových firem nejen šetří čas a energii kandidátů, ale je pro ně také méně stresující," dodává Cooper. "Navíc to, že uchazeči o novou práci zůstávají v anonymitě, znamená, že současný zaměstnavatel a kolegové se tuto informaci nedozvědí," doplňuje.

Techloop.io vznikl podle předlohy ze Silicon Valley

Další odlišností oproti obvyklým pracovním portálům je, že kandidáti se výši nabízeného platu dozvědí hned na začátku náboru, jakmile se o pozici začnou zajímat. Přitom klasické portály informace o platu vůbec nezveřejňují nebo používají obecné označení jako například "odpovídající plat".

"Z těchto frází se stala klišé a vývojáři jsou z takového jednání už unavení. My se snažíme odlišit právě tím, že nabízíme transparentní, kompletní a velmi detailní popis pracovní pozice," přibližuje Cooper.

Na začátku února, po dvou týdnech od plného spuštění, měl Techloop.io ve své nabídce 540 kandidátů a 80 firem. Techloop.io sídlí v Praze a založil ho mezinárodní tým IT a HR expertů Joao Duarte, Paul Cooper a Andrew Elliot a Čech Jiří Fabián, který má více než 16 let zkušeností v IT byznysu.

"Důvodem pro založení Techloop.io byla neutěšená situace v oblasti náboru softwarových developerů. Společnosti, které hledají zaměstnance s touto kvalifikací, se běžně obracejí na tradiční personální agentury, které jsou ale drahé a mohou nabídnout jen malý počet kandidátů. Někdy se spoléhají na inzerci či interní doporučení, které také nabízejí jen omezený počet perspektivních uchazečů. Takže vývojáře bombardují personální agentury, které často nemají k dispozici ani kompletní informace o dané pozici," podotýká Cooper.

Problém s náborem zkušených "ajťáků" se snaží vyřešit mnoho společností. Úspěšná je americká společnost Hired.com, která provozuje známou platformu pro nábor IT vývojářů v Silicon Valley. Právě Hired.com je pro český Techloop.io předlohou.

Jednou z firem, které se rozhodly služeb Techloop.io využít, je poměrně nová, ale už úspěšná česká společnost Skypicker, server, který vyhledává levné letenky.

"Na Techloop.io jsme poptávali prakticky všechny počítačově zaměřené pozice, od data týmu až po vývojáře. Chtěli jsme vyzkoušet i jiné způsoby náboru než klasické cesty. Nejen v České republice, ale i ve světě je stálý nedostatek vývojářů a obecně všech lidí s IT vzděláním. Službu používáme krátce, takže zatím nemůžeme potvrdit přijaté uchazeče, ale fakt, že kandidáti zůstali anonymní, nám nevadil," říká Nina Paulisová, HR manažerka Skypickeru.

Lovit se dá i na speciálních sítích pro IT odborníky

Nejsou to ale jen pracovní portály, co pomáhá personalistům najít a získat IT specialisty. Další cestou jsou specializované sociální sítě pro lidi působící v IT. Jednou z takových je GitHub.

Vývojáři si zde povídají, sdílejí své zkušenosti, své kódy, navazují tu spolupráci, komentují, "lajkují", radí se a podobně. I na GitHubu mají uživatelé své profily a diskusní fóra.

Pro lovce hlav v oblasti IT jsou takové sociální sítě polem, kde se mohou zapojit, postupně si zmapovat okruh kandidátů, které potřebují, a začít je oslovovat.

Další možností je využít nově vzniklé platformy pro prezentace firem coby zaměstnavatelů, jako například Proudly.cz nebo Cocuma.cz. Obě vznikly teprve loni a jde vlastně o pracovní inzerci naruby. Místo aby zde firmy zadávaly své inzeráty s požadavky, vytvoří si tu vlastní firemní profil i s fotkami a propagačními videi, kde uchazečům ukazují, jak u nich vypadá pracovní prostředí. Uchazeči, které profil zaujme, se pak sami hlásí o práci v dané společnosti.