Když před 70 lety tehdy již bývalý britský premiér Winston Churchill ve Fultonu promluvil nahlas o padající železné oponě uzavírající střední a východní Evropu do panství Moskvy, byl to okamžik, kdy končily iluze o spolupráci vítězů druhé světové války.

Bezprostřední důsledek − podpořený i mocenským zvratem v únoru 1948 v Praze − byl jediný, Západ si uvědomil, že se musí rostoucí expanzi bránit. Když Winston Churchill pronášel svou fultonskou řeč, byl na konci kariéry, přestože se mu podařilo ještě se do premiérského úřadu na čas vrátit. Ale jeho zásadní vzkaz, že komunistickému bloku je třeba se bránit a neustupovat, platil nejen pro jeho současníky, ale i následníky.

Na rozbíjení železné opony nemohlo být před 70 lety ani pomyšlení, tím spíše, že následující léta byl svět zamořen přípravami na novou válku, která vzhledem k jaderným zbraním mohla být mnohem ničivější než ta druhá světová. Ostatně i proto se v tehdejším Československu horem pádem budoval těžký průmysl a vycházely brožurky s jásavě absurdními tituly jako "V oceli šestí na světě: črty z mírového boje o uhlí a ocel".

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se