Které nové metody a trendy v oblasti plánování a řízení výroby se objevily za poslední dva roky. Jaké nové funkcionality v rámci svých systémů jako dodavatel IS nabízíte výrobním podnikům?

Jan Mlejnský

Produktový manažer oblasti výroba, Asseco Solutions

Mlejnský: Plánování a řízení výroby je stále nejčastěji poptávané téma u výrobních podniků. Je to dáno především stále vzrůstajícím konkurenčním bojem, který ve svém důsledku tlačí na termíny a ceny. V důsledku toho se podniky snaží optimalizovat své řídící procesy, což v dnešní době bez kvalitních informačních systémů již nelze.

Pokud se ptáte na nové trendy, jednoznačnou odpovědí je zavádění modelu Industry 4.0/Smart factory do praxe. Jedná se o transformaci výroby ze samostatných automatizovaných jednotek na plně integrovaná automatizovaná a průběžně optimalizovaná výrobní prostředí. Tento trend je vlastní rostoucím podnikům, které myslí na svoji budoucnost.

 

 

 

Jiří Rákosník

Obchodní ředitel, J.K.R.

Rákosník: Z hlediska efektivního řízení výrobního podniku je naprosto klíčovou vlastností komplexní propojení výrobního modulu s obchodními a ekonomickými moduly celého ERP systému. Tím se zajistí možnost dělby práce při pořizování dat, minimalizují se náklady na jejich pořizování a zvyšuje se zastupitelnost všech zainteresovaných pracovníků.

Požadavky na funkce, které by měly systémy pro řízení výroby poskytovat, jsou různorodé. Závisejí především na charakteru výroby a požadovaném stupni přesnosti jejího plánování, sledování a v neposlední řadě i na schopnosti vyrovnat se s různými zvláštnostmi danými povahou popisovaných materiálů, výrobků a technologií.

 

 

 

 Co zákazníci řeší v rámci svých výrobních procesů ve spojení s informačními systémy nejčastěji?

Mlejnský: Velmi častým požadavkem, přestože spíše organizačně odpovědnostním, je zajištění a kontrola celého průběhu procesu výroby. Zákazníci chtějí nejen zprůhlednit proces, ale sledovat a vyhodnocovat odezvy jednotlivých výkonných částí.

Čím dál častěji také věnují pozornost přípravným etapám včetně sledování času na nich strávených. Je to důsledek již značného rozšíření plánování a řízení výroby přímo v informačních systémech, samozřejmě za hojného využívání evidencí práce, materiálů, přípravků, atd. pomocí terminálů a čteček čárových kódů.

Další neméně důležitou oblastí je podpora materiálových toků. Zde jsou tématem úspory na úrovni pojistných zásob, trasování toku materiálu a v neposlední řadě predikce spotřeby pro delší výhledy.

 

Rákosník: Mezi nejčastějšími požadavky výrobních firem na informační systém pro podporu výroby bývají nejrůznější optimalizace řazení operací na pracovištích tak, aby se minimalizovaly časové ztráty vlivem seřizování strojů, zkrátily se průběžné doby výroby či aby se dynamicky měnily počty pracovníků na pracovištích.

V praxi to však často vypadá tak, že většina firem nakonec plánovací funkce spíše nevyužívá, protože není schopna dlouhodobě udržovat stále aktuální data pro plánování.

To platí především pro kusovou zakázkovou výrobu.

 

Anketa byla publikována v ICT revue.