Proč je nebe modré? Jde měsíčním světlem a lupou zapálit oheň? A jak se váží kosmonauti, když jsou ve stavu beztíže?

Třiatřicetiletý středoškolský učitel fyziky a biologie Petr Stohwasser zná odpověď nejen na padesát podobných otázek, které čtenářům brzy nabídne ve vlastním nákladu.

Pokud všechno dobře dopadne, zhruba za měsíc dá do tiskárny text své první "neučebnice". Stohwasser se rozhodl financovat svou knížku prostřednictvím takzvaného crowdfundingu. Jako minimální sumu, kterou k vydání potřebuje, si stanovil 108 tisíc korun. Pokud by se na účtu do poloviny dubna nesešly, všechny peníze se vrátí přispěvatelům.

Ale to asi nehrozí. V úterý odpoledne už vybraná suma byla přes 90 tisíc, a to ještě zbývají více než tři týdny. Může se tedy klidně vybrat dvojnásobek. "To bych si pak mohl dovolit třeba i lepší ilustrace a samozřejmě vyšší náklad," říká sympatický kantor z Hradce Králové.

Proč rukopis, který zjevně vzbuzuje zájem a může se klidně stát i bestsellerem, nesvěřil nějakému nakladatelství? "Takhle mi to přijde víc exkluzivní. Měl jsem strach, že by to u velkého nakladatele zapadlo mezi dalšími tituly a někde by se na to prášilo. Prostě že by to byla jedna knížka z mnoha," odpovídá.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se