Dotace, zvlášť ty evropské, jsou samozřejmě čisté zlo. Ničí trh, podporují korupci u národů, které by bez nich nevěděly, co to slovo znamená, a ještě k tomu jsou s nimi zatracené nepříjemnosti, když se na "něco" náhodou přijde. A navíc stane-li se to v čase, kdy se to tak úplně nehodí, protože vám to kazí pracně budovanou image.

V Česku to poznává Andrej Babiš a jeho rodinný holding, Británie nebo její část se tento týden bavila příběhem Paula Dacreho − šéfredaktora Daily Mailu a jednoho z nejvlivnějších a nejúspěšnějších britských novinářů posledního čtvrtstoletí. Nebo také "muže, který nenávidí liberální Británii", jak jeho profil před dvěma lety nazval britský týdeník New Statesman. A mohli bychom dodat i "muže, který nenávidí EU" a který bude ve zbývajícím čase do červnového referenda o setrvání Británie v unii hrát podstatnou roli.

Vzhledem k jeho upřímnému odporu vůči EU, který kape z každého vydání Daily Mailu, proto publikum, jež Dacreho nesnáší jako on je, zaujala zpráva, kterak si rodina šéfredaktorova sáhla na dotace pro své lovecké panství Langwell ve Skotsku.

Když se podíváme jen na zveřejněnou částku 59 535 liber za rok 2014 (něco málo přes dva miliony korun), nezdá se to jako ohromující suma − asi jako 50 milionů, když jste miliardář, že. Jenže jak s gustem vypočítal třeba deník Guardian, od roku 2009, kdy Dacre s manželkou Langwell koupili, jim Brusel, ono hnízdo zla a socialistického přerozdělování, přispěl částkou 460 tisíc liber (necelých 16 milionů korun). Stále je to zhruba jen pětina Dacreho ročního příjmu, ovšem každá koruna se počítá.

Mimochodem, Dacre se nenechává celou situací příliš rozhodit: o jeho dotačních schopnostech se na stránkách Euro Correspondentu psalo už před dvěma lety − ovšem bytostný euroskeptik usoudil, že nenáviděnou unii nejlíp zničí tak, když jí ještě pořádně pustí žilou.

A protože nic takhle při konci týdne nečiní člověku takovou radost jako črtat laciné paralely, můžeme v tom klidně ještě chvíli pokračovat. Sedmašedesátiletý Dacre, který řídí druhý nejčtenější britský bulvární list už od roku 1992, sice neoznačuje Langwell za svůj nejlepší nápad ve frontě na krmení koz v zoo ani ho nenapsal na svoje děti, některé argumenty ale něco nápadně připomínají.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se