Spolu s blížícími se volbami koaliční strany přitvrzují ve vzájemných sporech. Dobře je to patrné na hádkách o zdanění drobných podnikatelů. Lidovci dokonce hrozí, že pokud vláda nevrátí všem živnostníkům nárok na slevy na dítě a manželku, obrátí se na Ústavní soud. Změny ale mohou být ještě mnohem zásadnější − ve hře je také výrazné zpřísnění oblíbených výdajových paušálů, které využívá na půl milionu lidí.

Nárok na slevu na rodinné příslušníky v současnosti nemají drobní živnostníci, kteří využívají daňové paušály. "Je to nerovné zacházení, kdy podnikatele trestáme za to, že využívají legální možnost odpočtu výdajů. Pokud věc neprosadíme v koalici, obrátíme se na Ústavní soud," řekl HN ministr zemědělství Marian Jurečka.

Paušály do milionu korun

Návrh zákona, který by živnostníkům slevy vrátil, už sice připravil ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, na oplátku chce ale omezit využívání zmíněných daňových paušálů. Ty nyní uplatňují podnikatelé, jejichž roční příjmy nepřesáhnou dva miliony korun. Už od příštího roku by je však mohli využít jen ti drobní podnikatelé, kteří si vydělají do milionu.

2,5 miliardy

Vrácení slevy na děti a manželku pro všechny podnikatele ročně vyjde na 2,5 miliardy korun navíc.

Statisíce živnostníků by tak musely začít své výdaje podrobně vyúčtovávat. Řada z nich by také ve výsledku zaplatila vyšší daně, což by v rozpočtu alespoň částečně vykompenzovalo "lidovecké" znovuzavedení slev. Podle odhadů ministerstva financí by návrat slev pro všechny živnostníky stál 2,5 miliardy ročně navíc. Pokud by se však současně snížil strop na paušály, dopad na státní rozpočet by klesl o miliardu. "Oba návrhy jdou dohromady. Když nebude zastropování, nebude sleva," uvedl ministr financí Babiš.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek se domnívá, že státní kasa by návrat slev na dani zvládla i bez snižování stropů, ministr Jurečka ale připouští, že lidovci jsou na tento kompromis ochotni přistoupit. "Má to určitou logiku. Paušály jsou určené pro malé a střední podnikatele. A navíc to sníží dopad na státní rozpočet," vysvětlil Jurečka.

Změny zvažované od roku 2017

Návrat slevy na dítě

Drobní podnikatelé využívající výdajové paušály by si nově mohli uplatnit daňovou slevu na manželku či manžela a vyživované děti. Výhodu, kterou dříve měli všichni živnostníci, pro ně zrušila vláda Petra Nečase v roce 2013. Na manželku a manžela lze odečíst 24 840 korun za rok, za jedno dítě 13 404 korun.

Nižší stropy na paušály

Živnostníci s ročním příjmem do dvou milionů si mohou náklady odečítat paušální částkou v rozmezí 30 až 80 %. Nemusí tak složitě účtovat skutečné náklady. Nově by však mohli paušály využít jen podnikatelé s ročním příjmem do milionu.

Vyšší daňové slevy

Všichni daňoví poplatníci mají mít od příštího roku nárok na vyšší slevy na druhé, třetí a další dítě. Za druhé dítě se má sleva zvýšit na 19 404 korun a za tři a více dětí na 24 204 korun.

Přesvědčí ČSSD Ústavní soud?

Největší překážkou tak zůstávají sociální demokraté, kteří změny ve zdanění odmítají. "Naše stanovisko zůstává stejné, tedy zachovat současný stav. Kdo používá výdajové paušály, nemůže uplatňovat slevu na manželku a děti," uvedl šéf sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava z ČSSD s tím, že návrat slev v každém případě negativně ovlivní státní rozpočet.

Sociální demokraty má k ústupu donutit již zmíněná hrozba Ústavním soudem, která by mohla státní rozpočet připravit o miliardy korun. "Návrat slev na 99 procent projde. ČSSD totiž dobře ví, že v případě napadení u Ústavního soudu hrozí, že zákon začne platit dokonce zpětně," uvedl předseda představenstva Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. Pokud by k tomu skutečně došlo, vracely by se podle něj živnostníkům slevy zpětně za tři roky, což by stálo zhruba 7,5 miliardy.

Drobní podnikatelé zároveň bojují za to, aby se kvůli slevám nesnižovaly stropy pro paušály. "Jestli nás to má stát dvě a půl, nebo jednu miliardu, mi nepřijde důležité. Zavedla se kontrolní hlášení, chystají se elektronické evidence tržeb, to vše přinese větší výběr DPH, ale zároveň větší zátěž pro živnostníky," myslí si předseda Havlíček.

Související