Asi tu zkratku moc neznáte, což je dobrou ilustrací problému. Transatlantické obchodní a investiční partnerství aneb TTIP je projekt největší zóny volného obchodu na naší planetě. Spojit má USA a Evropskou unii. Obě strany na ní pracují už léta, v některých ohledech vlastně celá desetiletí. Ovšem děje se tak ve značném utajení, aby na veřejnost nepronikly detaily, které by pak, izolované mimo kontext, mohly někoho třeba znepokojit. Čemuž, dodejme, se ovšem ani tak nepodařilo zabránit. Tu a tam něco prosákne, a tak se z TTIP stal rudý hadr pro levicové intelektuály a jejich pouliční anarchistické pluky, někdy vyzbrojené dlažebními kostkami, jindy alespoň rudými prapory. Spatřují v TTIP odrazovou desku pro šíření geneticky modifikovaných potravin či pro hrůzu největší, jakousi smrtivládu velkých korporací a bank nad naší beztak vykořisťovanou a všelijakou ekonomickou nespravedlností bitou planetou.

Americký prezident Barack Obama však chce TTIP stůj co stůj stihnout uzavřít, než mu začátkem ledna vyprší mandát. Jak včera varoval při svém setkání s kancléřkou Angelou Merkelovou, jinak celá práce přijde vniveč, čímž zjevně narážel na to, že jeho nástupcem bude buď Hillary Clintonová, která se v zájmu o získání levicové voličské klientely rozhodla dohodu TTIP odmítat, nebo Donald Trump, jenž se s oblibou populisticky trefuje do obdobné dohody TPP, spojující země v oblasti Tichého oceánu do zóny volného obchodu s USA. Podle Trumpa tato pacifická dohoda jen vychází vstříc zájmům Číny. Je to, dodejme, bizarní názor, neboť experti tvrdí, že tomu je naopak: Čína se na dohodě nepodílí a její zavedení v sousedství ji bude ekonomicky omezovat. Proto také Peking proti ní vehementně protestuje a vymýšlí konkurenční projekty, jako je Nová hedvábná stezka, k níž se, mimochodem, znepokojivě nadšeně hlásí Česko v čele s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Ale pro populistu, jako je Donald Trump, nejsou fakta nebo relevantní analýzy ničím, čím by se chtěl nutně řídit. Zkrátka, zní asi Obamova úvaha, když je Trump proti TTP, bude, stane-li se prezidentem, nepochybně podle stejného mustru odmítavě mluvit i o dohodě s Evropou, a to přesto, že republikánský establishment obě dohody podporuje a táhne tady vzácně s administrativou za stejný provaz.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru