Maloobchodní trh s energií a plynem v posledních pár letech stagnuje, pokud ale nabídnete lepší cenu a vše nabídnete s pozlátkem ochrany spotřebitele, stále se dá dělat dobrý byznys. Společnost dTest, která se zabývá ochranou spotřebitele, letos zorganizovala veřejnou aukci pro desítky tisíc zákazníků, kteří se do ní přihlásili. V aukci nakonec vyhrála společnost Europe Easy Energy (EEE) a do půlky května bylo podepsáno na 32 tisíc smluv. 

"Domácností, které nakonec smlouvu podepsaly, je ale ‚jen’ něco přes 22 tisíc," říká ředitel dTestu Martin Černý s tím, že zhruba polovina domácností změnila dodavatele jak elektřiny tak plynu. Celkové roční úspory zúčastněných zákazníků podle něj dosáhnou téměř 170 milionů korun.

"Zákazníci, kteří změní dodavatele u elektřiny, v průměru ušetří 2883 korun, ti u plynu pak 8707 korun," říká Lukáš Zelený z dTestu. Podle něj se ukázalo, že největší rezervy pro úspory za energie jsou stále u plynu. Například ve středočeském kraji ušetří pětina lidí, kteří podepsali novou smlouvu, přes 17 tisíc korun měsíčně. Klasické energetické firmy zjevně do ceníků pro stávající klienty dostatečně nezapočetly propady cen zemního plynu v posledních 12 měsících.

Netýká se to ale jen klasických dodavatelů typu RWE či E.On. "Ukázalo se, že i domácnost s velkou spotřebou plynu, která u EEE již byla, ušetří oproti staré smlouvě téměř devět tisíc ročně," říká Zelený.

Společnost dTest přišla s kampaní "Chci výhodnější energie" v rámci evropské spotřebitelské organizace BEUC. Podobné aukce již organizovaly lokální organizace v téměř celé západní Evropě. Cíle podle šéfa dTestu Černého bylo mimo jiné zbavit lidi mnohaletých smluv na dobu určitou s vysokými pokutami za jejich zrušení. Smlouva s EEE bude na jeden rok (po kterém může a nemusí následovat další aukce) a za její zrušení nemůže být zákazník nijak penalizován.

V Česku je taková aukce ojedinělá akce. Kritici přitom poukazovali na to, že trh je tu téměř nasycený – od roku 2012, kdy svého dodavatele změnilo přes 820 tisíc zákazníků, se trh propadl skoro na polovinu. A roční zisky v řádech nižších desítek tisíc zákazníků si připisovali jen ti největší hráči.

Mezi ty mimochodem relativně nově patří i zmiňovaná firma Europe Easy Energy, kterou od počátku roku vlastní Bohemia Energy, největší alternativní dodavatel energií na trhu.