Celý uplynulý týden to na internetu žilo nahrávkou z loňské porady na Primě, na které padlo, že stanice chce zaujmout postoj k uprchlické krizi. Podle serveru Hlídací pes, který se odvolává na anonymní zdroje, tím postojem měla být a priori negativní prezentace migrantů jako hrozby a krize. Zároveň se redaktoři dozvěděli, že pokud se jim to nelíbí, mohou dát výpověď. Po prvotním mlčení označila televize poradu za standardní diskusi a v pátek oznámila, že nechá své zpravodajství zhodnotit třemi nezávislými experty. Švédský spolumajitel Primy, mediální koncern MTG, se mezitím distancoval od názorů člena představenstva Luboše Jetmara. Ten na poradě apeloval na redaktory, že má devítiletou dceru a nechce, aby ve svých třiceti letech chodila kvůli přílivu uprchlíků v burce.

Zaměřil jsem se proto na vysílání Primy v posledních týdnech. V květnu odvysílaly zprávy na Primě více než dvacet příspěvků, které souvisely s migranty. Určité manipulativní prvky by se vysledovat daly: redaktoři například používají výrazy "uprchlík" a "nelegální migrant" jako volně zaměnitelná synonyma, přitom jde z pohledu mezinárodního i českého práva o dvě rozdílné kategorie. Zatímco uprchlík má nárok na humanitární ochranu a nezbývá mu v zájmu života a zdraví nic jiného než překročit hranice, nelegální migrant porušuje zákony, protože je často do země převeden například kvůli práci načerno. Migrační vlna zahrnuje obě skupiny, ale nelze je zaměňovat, protože se uprchlíkům plošně podsouvá kriminální podtext.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.