Ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán dostal pozvánku na úterní zasedání Bezpečnostní rady státu, po které chce ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podepsat kontroverzní reformu policie. Účastí Pelikána a elitního detektiva Roberta Šlachty, který kvůli reformě v pátek rezignoval na místo šéfa protimafiánského útvaru, podmiňuje svůj příchod na zasedání vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Ten také očekává, že premiér Bohuslav Sobotka pozve na Bezpečnostní radu státu (BRS) lidi, které mu v pondělí ráno dopisem navrhl. Diskuse o sporné reorganizaci policejních složek by se podle něj měli zúčastnit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vrchní žalobci z Prahy a Olomouce Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan i celé vedení policie.

"Je to věc veřejná. Kdežto pan (policejní prezident Tomáš) Tuhý navrhl reorganizaci policie de facto v utajení, neviděly to ani ty útvary, kterých se to týká," řekl v pondělí Babiš.

Babiš si myslí, že na bezpečnostní radě je třeba vyslechnout názory všech účastníků sporu. "Není to hnutí ANO, které iniciovalo tuto situaci. Iniciovali to státní zástupci i politici ČSSD," uvedl a dodal, že chystanou reorganizaci už kritizovali i někteří sociální demokraté.

Hnutí ANO požaduje Chovancovo odvolání, pokud sporné změny ve struktuře policie podepíše ještě před středečním dohodovacím řízením koalice. Pelikán naopak pohrozil rezignací, pokud plánované změny projdou.

O svolání Bezpečnostní rady státu požádalo premiéra Chovancovým prostřednictvím vedení policie, které tak reagovalo na informace, že chystanou reorganizaci prověřuje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Žalobci pracují s možností, že skutečným cílem změn v policii bylo odstavení šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Šlachty.

Záměr policejního vedení, aby se protikorupční útvar a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) sloučily v Národní centrále boje proti organizovanému zločinu, podléhá schválení ministra vnitra.

Na základě požadavku ANO se k reorganizaci bude ve středu ráno konat koaliční dohodovací řízení.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek v neděli na Babišovu adresu uvedl, že pokud se někdo odmítne zúčastnit Bezpečnostní rady státu z politických důvodů, je to neomluvitelné a nízké. K Babišově kritice reorganizace policie doplnil, že do změn ve finanční a celní správě mu také nikdo nemluvil.

V pondělí Bělobrádek řekl České televizi, že ministr vnitra Chovanec by mohl s podpisem reformy o den počkat a to do té doby, než se ve středu uskuteční koaliční jednání.

"Při takto vyhrocené situaci by asi jeden den nebyl žádné prodlení. Kdyby (Chovanec) počkal až na to, jak proběhne ono dohadovací řízení ve středu ráno, tak by se nic nestalo," řekl Bělobrádek. Od Bezpečnostní rady státu očekává, že si udělá lepší obrázek o tom, zda je reorganizace účelová, nebo zda je dobře připravená.

"Nejvíce mě zajímá, jestli je skutečně dobře připravená, jestli není účelová a proč k ní dochází a jestli nebudou ohroženy především ty živé kauzy," řekl Bělobrádek. Účastníci jednání Bezpečnostní rady státu by si podle něj měli věci vysvětlit po odborné stránce.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v pondělí v Hradci Králové novinářům řekl, že nedokáže říci, zda je reorganizace dobrý, nebo špatný krok. "Je to manažerské rozhodnutí policejního prezidenta, my jsme si vždycky přáli politicky neutrální policii, tak nám velmi vadí ty hysterické politické tlaky, které v tuto chvíli na policii vyvíjí hnutí ANO," řekl Kalousek.