Společnost Veba Broumov, která patří k největším českým textilním firmám, očekává letos kvůli trvající krizi na africkém trhu další pokles tržeb zhruba o čtvrtinu pod jednu miliardu korun. Letošní ztráta zřejmě bude hlubší než loňských 47 milionů korun. Generální ředitel Veby Josef Novák na valné hromadě firmy uvedl, že by měla být do 60 milionů korun. Kvůli snižování nákladů bude podnik pokračovat v propouštění zahájeném na konci roku 2014.

Hlavním produktem firmy je bavlněný brokát, který Veba vyvinula speciálně pro africký trh. V Africe Veba realizuje zhruba 90 procent obratu. Novák předpokládá, že krize letos dosáhne vrcholu a od roku 2017 se bude situace zlepšovat. "Ve druhém pololetí letošního roku by se mohly objevit náznaky změny," řekl Novák. Zatím trvá trend poklesu, za prvních pět měsíců snížení činilo zhruba třetinu.

Krize odbytu na západoafrickém trhu, který je pro Vebu klíčový, má několik příčin. V regionu kvůli poklesu cen exportovaných surovin, například ropy a bavlny, chybějí peníze. Velké problémy jsou se směnou místní měny. Důležité trhy v sahelském regionu zasáhla bezpečnostní krize, když se region stal základnou džihádismu. Negativně se projevila i epidemie eboly, která zasáhla země západní Afriky. Obratu k lepšímu by měly nyní pomoci ceny ropy, které se vrátily k růstu.

Do loňského roku Veba zažívala na afrických trzích šest let konjunktury. Podnik nabíral lidi a dosahoval stomilionových zisků a rekordních tržeb. Loni však přišel zásadní obrat, když se tržby propadly na 1,3 miliardy korun z rekordních 2,17 miliardy korun v roce 2014. Podnik se ponořil do ztráty, kterou valná hromada rozhodla účetně uhradit z nerozdělených zisků z minulých let.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru