Zavražděná poslankyně Jo Coxová agitovala za setrvání Británie v Evropské unii. A výsledek referenda 23. června může ovlivnit i po své smrti. Pokud se prokáže, že zadržený podezřelý muž – dvaapadesátiletý Thomas Mair – je stoupencem krajně pravicového seskupení Britain First a předplácel si internetový magazín, který vydávají jihoafričtí obhájci apartheidu, poškodí to tábor těch, kteří chtějí brexit.

Posílal také peníze na účet amerického neonacistického sdružení Národní aliance. V roce 1999 si Mair od aliance koupil manuál s návodem, jak sestavovat doma střelné zbraně.

Jedním z hlavních argumentů tohoto tábora jsou obavy z nekontrolované imigrace. Z toho, že Britové se pomalu, ale jistě stávají doma menšinou a přistěhovalci mění nebo brzy úplně změní zemi.

Coxová v kampani uváděla, že imigrace je problém, ale odmítala kvůli tomu vystoupení z Evropské unie. Střelec podle svědků křičel "Britain First!", když političku napadl. 

Vliv na nerozhodnuté

"Lidé začnou více uvažovat o tom, jaká vlastně je rétorika a co říkají zastánci brexitu, tábor Vote Leave," prohlásil Steven Barnett, profesor masové komunikace na Westminsterské univerzitě v Londýně.

Nechce však spekulovat, na to je prý příliš brzy a událost příliš čerstvá. Tisková agentura Reuters ve své analýze politické situace po vraždě opatrně napsala, že událost "může posílit zastánce setrvání v EU, kteří v posledních průzkumech začali ztrácet".

Americký list USA Today cituje v Británii narozeného profesora politologie Bostonské univerzity Grahama Wilsona. "Tato událost je varováním pro všechny politiky. Když vytvoříte atmosféru hněvu a strachu, namířenou proti cizincům a menšinám, vždy bude existovat malá skupinka lidí, která je v takové situaci schopna udělat strašlivé věci. Většina Britů už je zřejmě rozhodnuta, jak bude volit, ale ty, kteří ještě rozhodnutí nebyli a kteří mohou být pro výsledek referenda klíčoví, může tato událost ovlivnit," řekl Wilson.

Uzavřený samotář

Podle průzkumů bude výsledek referenda těsný, sázkové kanceláře ale více věří v to, že Britové v Evropské unii zůstanou. V tuto chvíli není jasné, zda muž, zatčený kvůli podezření z vraždy Coxové, neměl vážné psychické problémy. Jeho bratr novinářům řekl, že se léčil a o politiku se nezajímal.

Vedení Britain First popřelo, že by člověk tohoto jména měl s organizací něco společného, a vraždu odsoudilo. I Mairovi sousedé z města Birstall uvedli, že to byl uzavřený samotář, který se nijak neprojevoval a něco takového by od něj nečekali.

Španělská zkušenost

Při pohledu do minulosti vidíme případy, kdy násilné činy změnily oproti průzkumům výsledek voleb. Ale i případy, kdy se tak nestalo. Asi nejznámější kauzou jsou španělské parlamentní volby v roce 2004. Vedla v nich pravicová Lidová strana, zatímco opoziční socialisté ztráceli. Kampani tehdy dominoval spor o účast španělských vojáků ve válce v Iráku, socialisté byli proti.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Několik dní před hlasováním provedli teroristý útok na madridském nádraží Atocha, který si vyžádal 202 obětí. Šlo o odvetu za nasazení španělských vojáků v Iráku. Ve volbách nakonec socialisté zvítězili a vojska z Iráku stáhli. Předsedovi lidovců Josému-Maríovi Aznarovi lidé především vyčítali, že mlžil a odpovědnost za atentát připisoval baskickým separatistům namísto islamistům.

Napadení v Německu

Naproti tomu pokus o vraždu německého sociálnědemokratického politika Oskara Lafontaina v předvolební kampani v roce 1990 nepřinesl sociální demokracii oproti průzkumům více hlasů. Psychicky postižená žena Lafontaina pobodala nožem, do nemocnice jej převezli v kritickém stavu.

Loni v říjnu bodl a zranil odpůrce imigrantů kandidátku na starostku Kolína nad Rýnem Henriette Riekerovou, kterou podporovala Angela Merkelová. Riekerová vyhrála, ale to by se zřejmě stalo i bez jejího napadení.