My Britové tento týden učiníme nejdůležitější politické rozhodnutí za celé generace a místo abychom věcně diskutovali o konkrétních tématech, veškerá debata klesla na úroveň odporného zápasu křiklounů. Zápasu, který ukazuje to nejhorší z mé země.

Sleduji ten vývoj zpoza hranic − z Česka, kde žiji − a je to depresivní podívaná. Jsem přesvědčen, že co se teď děje v Británii, mělo by se stát varováním pro celou Evropu. Za nastalou situaci mohou částečně ony nešťastné okolnosti, za nichž bylo referendum svoláno: premiér David Cameron se pokusil obrousit hrany uvnitř Konzervativní strany. Učinil podbízivé gesto vůči stranickým euroskeptikům a zároveň doufal v oslabení krajně pravicové strany UKIP. Jenže tím legitimizoval prudké protiimigrační a protievropské nálady, pustil ze řetězu bestii jménem Nenávist.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se