Při dvou pumových atentátech v noci na neděli v Bagdádu zahynulo kolem 120 lidí a dalších zhruba dvě stovky osob osob utrpěly zranění.  Podle agentur Reuters a AP o tom informují irácká policie a zdravotnická zařízení. Při tragičtějším z útoků, k němuž se přihlásila organizace Islámský stát (IS), přišlo v centru metropole o život nejméně 115 lidí a bylo jich zraněno skoro 190. Druhý atentát, který úřady také připisují IS, poté ve východním Bagdádu připravil o život zřejmě pět osob a 16 zranil. Americký Bílý dům odsoudil útoky a prohlásil, že incidenty jen posilují odhodlání Spojených států bojovat proti IS.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

První výbuch silné nálože nastražené v mrazírenském autě otřásl rušnou obchodní čtvrtí Karráda, kam lidé přišli nakupovat před koncem muslimského postního svátku ramadán. Podle IS se jednalo o sebevražedný útok. Prostranství, na němž bomba kolem půlnoci v autě vybuchla, bylo podle agentury AP v okamžiku exploze plné mladých lidí a rodin. Podle policie je mezi mrtvými 15 dětí, deset žen a šest policistů.

"Bylo to jako zemětřesení. Už jsem odcházel se svým zbožím domů, když jsem zahlédl ohnivou kouli a zaslechl velký výbuch. Měl jsem hrozný strach jít zpět. Začal jsem telefonovat na mobily svým přátelům, ale nikdo neodpovídal," řekl AP 35letý pouliční prodavač Karím Sami. Později zjistil, že jeden z přátel zahynul, druhý je zraněn a třetí se pohřešuje.

Po explozi požárníci a civilisté odnášeli pryč mrtvé zabalené v dekách a prostěradlech. Z budovy vícepatrového nákupního střediska, kde mnozí lidé uhořeli nebo se udusili, stoupal kouř. Na ulici hořela auta a prodejní stánky. Skupina žen seděla na chodníku a oplakávala své milované blízké, kteří zahynuli, uvedl Reuters s odvoláním na očité svědky.

Na místo hlavního výbuchu, který kromě zabíjení také poničil a zapálil přilehlé budovy s obchody, přijel premiér Hajdar Abádí. Slíbil, že viníky potrestá. Obyvatelé ale kritizují vládu, že není s to podobným útokům stále zabránit.

Na sociálních sítích se objevilo video, na kterém skupina mužů hází kameny na kolonu aut, ve které jel podle autorů záběrů premiér Abádí. Obyvatelé zpochybňují účinnost detektorů výbušnin a zátarasů kolem Bagdádu, na kterých se neprovádějí dost důkladně kontroly dokladů a aut.

Nedělní atentáty patří mezi nekrvavější v Iráku v posledních letech. IS v prohlášení k nejnovějšímu útoku podle amerického střediska pro sledování islamistických portálů SITE uvedl, že jeden z jeho bojovníků se odpálil s autem u shromáždění šíitů, kteří tvoří v Iráku většinu. Šíitské muslimy považuje radikální organizace Islámský stát za kacíře.

Obyvatelé iráckého hlavního města a jeho okolí jsou často svědky bombových útoků páchaných příslušníky radikální organizace IS, která ovládá některé oblasti na severu a západě Iráku a na severu a východě sousední Sýrie.

Irácké armádě se v poslední době podařilo radikály z IS vyhnat z některých jejich bašt. Po Ramádí osvobodili iráčtí vojáci s podporou šíitských milic nedávno také Fallúdžu, která leží jen asi 50 kilometrů západně od Bagdádu. IS má ale stále pod kontrolou druhé největší irácké město Mosul.

"Zůstáváme jednotní s iráckým lidem a vládou ve společném úsilí o zničení IS," uvedl v prohlášení úřad prezidenta USA.