Mohli jsme se mít jako v nebi, zpívá se v písničce skupiny Queen, kterou v sobotu ráno zařadil playlist Radiožurnálu do speciálního vysílání o nepodařeném vojenském převratu v Turecku. Vlastně to bylo docela trefné. Armádní frakce, která puč zorganizovala, přece ve svém prohlášení tvrdila, že přichází zajistit demokracii, lidská práva a právní stát, který bude mít dobré vztahy se zeměmi celého světa. Ale na svou stranu nezískala ani zbytek bezpečnostních složek, ani opozici, ani širokou veřejnost, ani zahraniční politiky, kteří vyzvali k respektování demokraticky zvolených institucí.
Převrat skončil krveprolitím s desítkami obětí, víc než půldruhým tisícem raněných a rozsáhlým zatýkáním. Z obsazených míst byli vzbouřenci vyhnáni a často se to neobešlo bez lynčování. A motivací nejspíš nebyly ušlechtilé humanistické myšlenky, ale spíš obava z následků chystané reformy armády, ke které mělo brzy dojít.
Na začátku velitelé rozkázali obsadit klíčovou infrastrukturu, což mimo jiné znamenalo ovládnout vysílání státní televizní a rozhlasové korporace TRT. Ale zatímco ještě v devadesátých letech by vám k podmanění éteru stačilo obsadit jednu stanici, v digitální době byste museli zablokovat celý telekomunikační provoz. A to se armádě nepovedlo, takže TRT se sice odmlčela, ale jiné stanice, třeba NTV nebo turecká odnož CNN, vysílaly dál.
Prezident Erdogan ostatně využil právě CNN, aby jejím prostřednictvím promluvil k národu přes videotelefonát z aplikace FaceTime. V jeho případě je to trochu paradox, Erdoganův vztah ke svobodě médií a sociálním sítím není zrovna liberální.
Později však povstalci obsadili i studia CNN Türk, takže aktuální zpravodajství zůstalo na NTV. Mimochodem, obě televize nesídlí na rozdíl od státní korporace v Ankaře, ale v Istanbulu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.