Celá čtvrtina dětí z devátých tříd přiznává, že pravidelně pije alkohol. Situace s pitím nezletilých je v Česku nejhorší v celé Evropě a rapidně se zhoršila po revoluci. Navíc věková hranice, kdy děti začínají pít alkohol nebo kouřit, se posunula o dva roky níže. "Český národ je hodně skeptický vůči velkým myšlenkám, jako je například společnost bez drog, a tím pádem má tendenci být hodně liberální," říká Jindřich Vobořil, šéf vládního protidrogového odboru.

HN: Pokud zhodnotíte situaci před 10 lety a nyní, jak jsou na tom nezletilí Češi s pitím alkoholu? Lépe, nebo hůře?

Je to dobře vidět na srovnání s obdobím od roku 1995 do roku 2011. V té době byl v Česku obrovský nárůst pití alkoholu mezi dětmi do 15 let. To je ten nejrizikovější věk, protože tady studie potvrzují, že pokud někdo začne užívat návykové látky před 15. rokem věku, a to včetně těch legálních jako tabák nebo alkohol, riziko, že se u něj rozvine závislost, je až sedmkrát vyšší. Ale pozor, to se bavíme o pravidelných uživatelích. Takže v téhle skupině se nám počty dětí, které pravidelně užívají alkohol, ale i tabák, zvedly o 100 procent. Podle studie ESPAD (Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách, pozn. redakce) celkem 25 procent dětí v deváté třídě tehdy říkalo, že má pravidelnou zkušenost s excesivním pitím alespoň jednou za týden. Nyní budeme mít nová data o situaci po roce 2011 a zatím se podle předběžných odhadů zdá, že jsme snad překonali vrchol a že po roce 2014 už to jde mírně dolů; tento trend je v celé Evropě. Pro Českou republiku jsou ale ta čísla ve srovnání se zbytkem unie úplně nejhorší.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.