Uživatelům Facebooku se v posledních týdnech začal nečekaně zjevovat bývalý pražský primátor Pavel Bém. Tu jim sdělí svůj názor na stavbu lanovky na Letnou (kritizuje v něm politiky, kteří ji dopředu odmítají) či oznámí, že si stále stojí za svým plánem uspořádat v Praze olympijské hry. Anebo se opře do nedomyšleného plánu vedení Prahy, které zakázalo vozítka Segway, ale protože neinstalovalo zákazové značky, zákaz neplatí.

Svoje názory přitom bývalý primátor sděluje i lidem, kteří se o něj nikdy nezajímali a třeba ho ani neznají. Vysvětlení je jednoduché: Bém za šíření svých příspěvků Facebooku platí. Jsou totiž označeny nenápadnou poznámkou sponzorováno. Není jediný. Sociální sítě k reklamě používá před blížícími se volbami čím dál víc politiků. A stejně jako Bém si platí rozšiřování svých názorů mezi co největším množstvím lidí.

Bém však tvrdí, že nikam kandidovat nechce. "Comeback neplánuji. Byť platím příspěvky v ODS, politika mě dnes příliš nezajímá," uvádí s tím, že dnešní doba není pro "osobnosti, které mají odvahu měnit svět".

A je prý spokojen se svou současnou profesí - vrátil se k práci psychiatra, učí na Vysoké škole psychosociálních studií a přednáší po světě o protidrogové politice. A ve volných chvílích muž, který zdolal nejvyšší vrcholy všech kontinentů, dál jezdí zlézat hory. A také jezdí opakovaně do Nepálu, kde zažil loni na jaře zemětřesení. "Už jsme tam byli čtyřikrát s humanitární pomocí," uvádí.

Důvodem jeho statusů je podle něj to, jak jeho nástupci metropoli vedou. "Šest let se dívám na to, že se město nerozvíjí a stojí na místě," vysvětluje. "Oficiální média si cynické reality pražské politiky vůbec nevšímají," dodává.

To, kolik do své "kampaně" investoval či hodlá v budoucnu investovat, nechce říct. "Skoro nic to nestojí," říká pouze. Samotnou cenu přitom nelze odhadnout, protože není jasné, na kolik lidí Bémova kampaň míří. Šíření jednoho příspěvku, aby se zobrazil deseti tisícům lidí, může stát okolo tisícikoruny, ale i více - záleží na tom, jak přesně si definuje cílovou skupinu, která jej má vidět.

Bémovi, jenž řídil Prahu v letech 2002 až 2010, vadí prý především bezkoncepčnost jeho nástupců v čele metropole. A poukazuje na skutečnost, že město má nyní na účtech 13 miliard korun určených na investice, jenže je nedokáže utratit. A přestože má hotovost a vysoce přebytkový rozpočet, platí dál vysoké úroky ze starých půjček.

"Za šest let žádná významná stavba, jen kosmetické zásahy do života města. Neexistují žádné připravené investiční projekty," vypočítává.

Podle něj by měla Praha začít urychleně investovat především do dopravní infrastruktury, především dokončit oba okruhy - tedy jak pokračování Blanky, tak okruh kolem Prahy.

Je pravda, že Bémova doba byla doba velkých staveb. Rozhodlo se o prodloužení metra A či stavbě tunelu Blanka. Jenže účet za Blanku překročil plánovanou cenu o skoro deset miliard, nemluvě o čtyřletém zpoždění. "Nechcete mě přece vinit za propady ve Stromovce a na Malovance. A za Béma nebyla proplacena jediná vícepráce proti schválenému projektu," argumentuje bývalý primátor i přesto, že už za jeho vlády bylo zřejmé několikamiliardové prodražení i posunutí otevření.

A stejně tak hájí Opencard, jejíž provoz stál miliardu a několik jeho podřízených za ni potrestal soud. "Roční náklady na provoz kartového centra Opencard byly za mne cca 7 milionů," uvedl s dodatkem, že šlo o "otevřené a transparentní výběrové řízení". "Když se podívám na bémovských osm let zpětně, tak jsem vlastně pyšný na to, za co všechno můžu," uvedl bývalý primátor.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist