Před pár lety řekl, že humor nemá žádné hranice. "Tvrdit, že nějaké téma je příliš odporné nebo bolestné, než abychom o něm žertovali, je stejné jako říkat, že nějaká nemoc je moc hrozná na to, aby se dala léčit." Uvidíme, čím překvapí Louis C.K. pražské diváky. Obě představení příští týden, v Kongresovém centru i Rudolfinu, jsou vyprodaná. Osmačtyřicetiletý americký komik, kterého časopis Rolling Stone vyhlásil "nejvtipnějším člověkem planety", vystoupí v Česku poprvé.

Každopádně nabídne to co vždy. Tedy pohled do vnitřního vesmíru cynického, osamělého muže středního věku, který nemá iluze o sobě ani o světě. Dělá si surovou legraci z toho, co nás ostatní dojímá, a občas se dojme tím, co my obvykle přehlédneme nebo ani nezaregistrujeme.

Přisprostlý hulvát, jehož jedním z nejčastějších témat je masturbace, se před lety nečekaně rozplakal při rozhovoru se svým kolegou komikem Markem Maronem: líčil mu zrovna, jaké to bylo, když se narodila jedna z jeho dvou dcer.

Ale o té samé dceři neváhal v jednom ze svých televizních speciálů, za který mimochodem dostal nejuznávanější cenu Emmy, říct: "Je to pitomá nána. Vážně si myslíš, že mě zajímá nějaký blbý pes, kterého jsi dneska viděla na ulici? Já mám lepší zážitky než ty. Vedu zajímavý život! Vyhrál jsem Emmy. A tebe nezajímá, co jsem dneska dělal já, ty malá slepice?"

Louis C.K. prozkoumává temná zákoutí lidské intimity a je mistrem v destrukci stereotypů či klišé. Jeho oblíbenými slovy jsou "amazing" a "shitty", tedy v Americe nadužívané přívlastky označující pravý opak (že je něco "úžasné", anebo "ubohé", řečeno o trochu víc vulgárně), ovšem v podání Louise C.K. si tím zase nejsme tak úplně jistí.

Třeba když v dalším televizním speciálu líčí, jak mu jakýsi známý tvrdil, že měl v restauraci k jídlu talíř úžasných kuřecích křidýlek. "Jakože fakt? Byl jsi užaslý z pitomých křidýlek? A co kdyby se ti zjevil Ježíš, celou noc se s tebou miloval a nechal ti v lůnu nového Spasitele? A ty pak zjistíš, že jsi vypotřeboval slovo úžasné na křidýlka? Jsi odsouzený vést ubohý život."

Nejvíc se Louis C.K. proslavil výrokem, který nezazněl z pódia, nýbrž v televizním rozhovoru asi před deseti lety: "Všechno je úžasné a nikdo není šťastný." Následuje vtipná a zároveň mrazivá slovní eskapáda. Je to vášnivá obžaloba naší zpovykané generace, která žije skvělý život, ale s ničím není spokojená.

Aspoň v naší části světa jsme se nikdy v historii neměli líp, ale stejně si stále na něco stěžujeme. Čím lepší a dokonalejší technologie máme k dispozici, tím víc nedokonalostí na nich vidíme, a vlastně tak získáváme pocit, jak mizerný vedeme život.

My v Česku jsme zase rozuměli jeho sarkasmu na adresu naší úzkosti z přistěhovalců a uprchlíků. "Ovšemže vám cizinci berou práci. Ale jestliže vám někdo bez kontaktů, peněz a znalosti jazyka bere práci, pak možná stojíte za houby!" Louis C.K. umí vystihnout momenty, ve kterých se patos a "velké chvíle" střetávají s každodenními, "malými momenty".

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se