Před pár lety řekl, že humor nemá žádné hranice. "Tvrdit, že nějaké téma je příliš odporné nebo bolestné, než abychom o něm žertovali, je stejné jako říkat, že nějaká nemoc je moc hrozná na to, aby se dala léčit." Uvidíme, čím překvapí Louis C.K. pražské diváky. Obě představení příští týden, v Kongresovém centru i Rudolfinu, jsou vyprodaná. Osmačtyřicetiletý americký komik, kterého časopis Rolling Stone vyhlásil "nejvtipnějším člověkem planety", vystoupí v Česku poprvé.

Každopádně nabídne to co vždy. Tedy pohled do vnitřního vesmíru cynického, osamělého muže středního věku, který nemá iluze o sobě ani o světě. Dělá si surovou legraci z toho, co nás ostatní dojímá, a občas se dojme tím, co my obvykle přehlédneme nebo ani nezaregistrujeme.

Přisprostlý hulvát, jehož jedním z nejčastějších témat je masturbace, se před lety nečekaně rozplakal při rozhovoru se svým kolegou komikem Markem Maronem: líčil mu zrovna, jaké to bylo, když se narodila jedna z jeho dvou dcer.

Ale o té samé dceři neváhal v jednom ze svých televizních speciálů, za který mimochodem dostal nejuznávanější cenu Emmy, říct: "Je to pitomá nána. Vážně si myslíš, že mě zajímá nějaký blbý pes, kterého jsi dneska viděla na ulici? Já mám lepší zážitky než ty. Vedu zajímavý život! Vyhrál jsem Emmy. A tebe nezajímá, co jsem dneska dělal já, ty malá slepice?"

Louis C.K. prozkoumává temná zákoutí lidské intimity a je mistrem v destrukci stereotypů či klišé. Jeho oblíbenými slovy jsou "amazing" a "shitty", tedy v Americe nadužívané přívlastky označující pravý opak (že je něco "úžasné", anebo "ubohé", řečeno o trochu víc vulgárně), ovšem v podání Louise C.K. si tím zase nejsme tak úplně jistí.

Třeba když v dalším televizním speciálu líčí, jak mu jakýsi známý tvrdil, že měl v restauraci k jídlu talíř úžasných kuřecích křidýlek. "Jakože fakt? Byl jsi užaslý z pitomých křidýlek? A co kdyby se ti zjevil Ježíš, celou noc se s tebou miloval a nechal ti v lůnu nového Spasitele? A ty pak zjistíš, že jsi vypotřeboval slovo úžasné na křidýlka? Jsi odsouzený vést ubohý život."

Nejvíc se Louis C.K. proslavil výrokem, který nezazněl z pódia, nýbrž v televizním rozhovoru asi před deseti lety: "Všechno je úžasné a nikdo není šťastný." Následuje vtipná a zároveň mrazivá slovní eskapáda. Je to vášnivá obžaloba naší zpovykané generace, která žije skvělý život, ale s ničím není spokojená.

Aspoň v naší části světa jsme se nikdy v historii neměli líp, ale stejně si stále na něco stěžujeme. Čím lepší a dokonalejší technologie máme k dispozici, tím víc nedokonalostí na nich vidíme, a vlastně tak získáváme pocit, jak mizerný vedeme život.

My v Česku jsme zase rozuměli jeho sarkasmu na adresu naší úzkosti z přistěhovalců a uprchlíků. "Ovšemže vám cizinci berou práci. Ale jestliže vám někdo bez kontaktů, peněz a znalosti jazyka bere práci, pak možná stojíte za houby!" Louis C.K. umí vystihnout momenty, ve kterých se patos a "velké chvíle" střetávají s každodenními, "malými momenty".

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru