My, děti pozdního socialismu, ještě pamatujeme svět rozdělený na pětiletky, během nichž se náš pokrokový tábor přiblížil nepříteli natolik, že nepřítel v panice zrychlil, takže jsme opět mohli v dalších pěti letech ze všech sil usilovat o jeho dostižení. A tak se situace opakovala i v další pětiletce a další a té předposlední, až už to vypadalo tak nadějně, že jsme to nakonec sami vzdali.

Jednu takovou pětiletku jsme právě prožili i v nových časech. Začala v září 2011, kdy shodou okolností v tomto listě začaly každý den vycházet na poslední straně osobní exhibice jednoho autora. Nemohli jsme si vybrat lepší čas, a proto je dnes vhodná chvíle si uplynulou pětiletku připomenout. Třeba proto, že změnila Česko. Dalo by se to říct zhruba tak: Rozčilovali vás Klaus s Nečasem? Dobře. Dostali jste Zemana s Babišem.

Září 2011 byl měsíc nabitý událostmi. Vláda Petra Nečase (pamatujete si na vládu Petra Nečase?) přežila svou další krizi. Tedy spíše přežila, nechce se mi to teď hledat v archivu, ale protože se rozpadala dvakrát do měsíce, těžko říct, proč vždycky v úterý, a definitivně ji ukončil až Robert Šlachta s Ivo Ištvanem v červnu 2013, asi to tak bylo i tehdy v září.

Češi udělali remízou 2:2 ve Skotsku zásadní krok k postupu na Euro 2012, a pokud někdo stále ještě tvrdí, že Rezek v Glasgow tu penaltu nafilmoval, měl by vědět, že penalta je tehdy, když ji rozhodčí odpíská.

Na Novém Zélandu začalo mistrovství světa v ragby, které senzačně vyhráli největší favorité z Nového Zélandu.

A v tomto listě vyšel pod titulkem Korupce překročila únosnou mez rozhovor Zuzany Kubátové s majitelem Agrofertu Andrejem Babišem. Neuškodí si připomenout aspoň začátek:

"Šéfovi Agrofertu došla trpělivost. Jeden z nejmocnějších českých byznysmenů mluví nahlas o tom, o čem si velká část byznysové elity jen šeptá. Naše země se změnila v Palermo, v němž vládne mafie. Korupční systém v Česku po roce 2006 tak zbytněl, že umožňuje rozkrádat státní majetek po miliardách. Do systému je zapojena i policie a justice. A je čas začít se
proti tomu bouřit."

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se