Nejlepší regulace politického prostředí je autoregulace. To, když je společnost tak morálně a vlivově silná, že se aktéři politické hry automaticky snaží obecným měřítkům vyjít vstříc. V Česku se zdálo, že to funguje u korupce. V prvních deseti letech 21. století byla společnost tak přecitlivělá, že každá kauza zavánějící ziskem výhod pro politika byla políčkem voličům, kteří se u voleb podle toho odvděčili.

To se změnilo až s příchodem Andreje Babiše, který jako člen vlády sice formálně předal řízení svých firem, fakticky je ale jako majitel dál ovládá a řídí. Během působení ve vládě Babišovy firmy získaly miliardy dotací, vicepremiér pomohl ke změně regulací, jež se dotýkají i jeho impéria; jeho mediální podniky se navíc často účastní veřejné debaty tak jednostranně, že to u lidí citlivých na přirozené konkurenční poměry na trhu vyvolává důvodné podezření, že na trhu politickém není vše v pořádku.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.