Rozhodnutí polské vlády o navýšení nominální hodnoty akcií u státem vlastněných společností vedlo nejen k silnému propadu akcií polských energetických společností, ale také k většímu zájmu investorů o cenné papíry společnosti ČEZ.

Zvýšení nominální hodnoty v celkovém objemu 50 miliard zlotých proběhne v Polsku prostřednictvím snížení zadržených zisků jednotlivých společností. Tratit na tom budou minoritní akcionáři, na které zbude výrazně nižší dividenda. Do státního rozpočtu naopak přibude 10 miliard zlotých, protože navýšení nominální hodnoty v Polsku podléhá dvacetiprocentní dani.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se