S nejpočetnější kapelou, jaká ji za čtvrtstoletí hudební dráhy doprovázela, zítra v pražském Foru Karlín vystoupí britská zpěvačka a hudebnice PJ Harvey. Soudě dle internetových záznamů z nedávných koncertů to bude vystoupení opět pozoruhodné, zároveň ale odlišné od jejího pražského koncertního debutu v roce 2011.
Extravagantní multiinstrumentalistka a diva alternativního rocku, jež v neděli oslavila sedmačtyřicáté narozeniny, nadále mění hudební žánry, témata textů, nástroje, ale také kostýmy a masky, které na pódiu nosí. Nyní do Prahy přiváží letošní album zvané The Hope Six Demolition Project.
Chameleonství v případě Harvey neznamená povrchnost, nýbrž pozoruhodný vývoj. Když zpěvačka v roce 1992 na debutové desce Dry rezavým hlasem explicitně hřímala o suchých vaginách a menstruační periodě, působila jako amazonka pomalovaná feministickými válečnými barvami.
Tatáž žena o necelých dvacet let později natočila politickými tématy nabité album Let England Shake. Jeho název − Anglie nechť se otřese − jako by již v roce 2011 předjímal brexitový veletoč, který Velká Británie prožívá od letošního června.
V obou těchto diametrálně odlišných polohách byla PJ Harvey nicméně stejně vášnivá, stejně naléhavá − a stejně přesvědčivá.
I její deváté sólové album The Hope Six Demolition Project je svými burcujícími postoji silně aktivistické. Inspirovaly ho zpěvaččiny cesty po válkou zdecimovaném Afghánistánu a Kosovu, ale také po chudinských čtvrtích Washingtonu. Přitom nejde o žádnou levicovou agitku, z čehož byla PJ Harvey některými britskými i americkými konzervativci nepřímo obviněna. Zpěvačka spíš jen zhudebnila to, co z pozice "západní turistky", doprovázející irského fotografa Seamuse Murphyho, viděla a slyšela v méně šťastných částech světa.
Někdejší spoře oděná divoženka, která bývala označována za nástupkyni americké písničkářky Patti Smith, při letošním turné nechává v šatně elektrickou kytaru, z níž na dřívějších nahrávkách sršely jiskry syrového garážového rocku. Nyní Harvey hraje pouze na altsaxofon − a to ještě jen v několika skladbách.
PJ Harvey
čtvrtek 13. října, 20,30 hodin
Forum Karlín, Praha
Kytaře ale byla PJ Harvey "nevěrná" i v minulosti, kdy ji − podle proměnlivých hudebních i myšlenkových nálad jednotlivých alb − střídala s klavírem či klávesami, houslemi, vibrafonem, citerou a autoharfou. Tu chovala v náručí i během vystoupení v pražské Lucerně roku 2011. Byť také na letošním turné zaznívají zásadní písně z tehdy aktuální desky Let England Shake, autoharfu už Harvey nechává být.
Trio zkušených muzikantů, které ji onehdy doprovázelo v Praze − multiinstrumentalista John Parish, se kterým zpěvačka s odmlkami spolupracuje již od roku 1988, dále někdejší spoluhráč Nicka Cavea, kytarista a klávesista Mick Harvey, a také francouzský bubeník Jean-Marc Butty −, se ve Foru Karlín tentokrát rozšíří o šest dalších muzikantů.
Kromě druhého perkusisty, jenž v některých písních umocňuje ráz vojenského marše, dále hudebníka střídajícího housle s klávesami a dvojice dalších kytaristů jde hlavně o dvoučlennou dechovou sekci − barytonsaxofon a basklarinet. Nicméně místy na pódiu řinčí až pět kytar najednou.
Kapela je to podle všeho skvěle sehraná. Zvlášť když uprostřed oněch devíti mužů zpívá a hraje natolik jedinečná žena.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist