Když je mi smutno, otevřu si na Facebooku některou ze stránek či skupin věnovaných chemtrails. Kdybyste to náhodou nevěděli, jedná se o stopy za dopravními letadly. Zkrátka takové ty bílé čáry, o kterých jsme se ve škole učili, že jsou tvořeny drobnými kapkami nebo ledovými krystalky. Vznikají, když se horký vzduch z motorů promíchává se studeným vzduchem ve vyšších letových hladinách. Typicky od sedmi kilometrů výše.

Ale učili jsme se to asi špatně, protože někteří lidé žijí v přesvědčení, že chemtrails jsou ve skutečnosti nebezpečné chemikálie, které letadla rozprašují. Jedna z nejznámějších konspiračních teorií současnosti má kořeny už ve druhé polovině devadesátých let, od té doby se však velmi rozšířila. Podle různých průzkumů v Evropě a Americe na chemtrails věří od pěti do deseti procent lidí.

Kdo, proč a čím nás vlastně z letadel "práškuje", není jasné. Na tom se stoupenci existence chemtrails neshodují. Ale tím ohnivěji o tom diskutují.

Někteří jsou přesvědčeni, že do konspirace jsou zapojeny velké letecké společnosti, jiní naopak tvrdí, že chemikálie rozprašují neoznačená vojenská letadla. Různé jsou i názory na to, zda lze s chemtrails bojovat a případně jak.

Nejčastěji se jako "protijed" uvádí obyčejný ocet. A údajně stačí pár kapek.

Tady začíná ta moje oblíbená legrace. Číst na Facebooku posty lidí, kteří s naprostou vážností podávají zprávy o přeletech letadel, případně sdělují, kolik decilitrů octa preventivně rozlili na zahradě před domem, je k nezaplacení. Nedá se vyloučit, že se zde výborně baví i několik recesistů, kteří z toho mají ještě větší legraci než já.

Ale převážná část lidí v těchto skupinách − některých uzavřených, aby je neobtěžovali "nevěřící" − je o existenci chemtrails hluboce přesvědčena.

A nejsou to jen chemtrails, lidé jsou přesvědčeni o spoustě dalších věcí.

Že Barack Obama je homosexuál a muslim nebo že jeho manželka je muž přeoperovaný na ženu.

Že Paul McCartney zemřel v roce 1966 při dopravní nehodě a byl nahrazen dvojníkem.

Že teroristické útoky v New Yorku v roce 2001 provedla americká vláda, Židi, ilumináti − nehodící se škrtněte.

Že příliv uprchlíků do Evropy je pečlivě naplánovanou a koordinovanou akcí. Čí? Klidně si někoho vymyslete.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru