Když je mi smutno, otevřu si na Facebooku některou ze stránek či skupin věnovaných chemtrails. Kdybyste to náhodou nevěděli, jedná se o stopy za dopravními letadly. Zkrátka takové ty bílé čáry, o kterých jsme se ve škole učili, že jsou tvořeny drobnými kapkami nebo ledovými krystalky. Vznikají, když se horký vzduch z motorů promíchává se studeným vzduchem ve vyšších letových hladinách. Typicky od sedmi kilometrů výše.

Ale učili jsme se to asi špatně, protože někteří lidé žijí v přesvědčení, že chemtrails jsou ve skutečnosti nebezpečné chemikálie, které letadla rozprašují. Jedna z nejznámějších konspiračních teorií současnosti má kořeny už ve druhé polovině devadesátých let, od té doby se však velmi rozšířila. Podle různých průzkumů v Evropě a Americe na chemtrails věří od pěti do deseti procent lidí.

Kdo, proč a čím nás vlastně z letadel "práškuje", není jasné. Na tom se stoupenci existence chemtrails neshodují. Ale tím ohnivěji o tom diskutují.

Někteří jsou přesvědčeni, že do konspirace jsou zapojeny velké letecké společnosti, jiní naopak tvrdí, že chemikálie rozprašují neoznačená vojenská letadla. Různé jsou i názory na to, zda lze s chemtrails bojovat a případně jak.

Nejčastěji se jako "protijed" uvádí obyčejný ocet. A údajně stačí pár kapek.

Tady začíná ta moje oblíbená legrace. Číst na Facebooku posty lidí, kteří s naprostou vážností podávají zprávy o přeletech letadel, případně sdělují, kolik decilitrů octa preventivně rozlili na zahradě před domem, je k nezaplacení. Nedá se vyloučit, že se zde výborně baví i několik recesistů, kteří z toho mají ještě větší legraci než já.

Ale převážná část lidí v těchto skupinách − některých uzavřených, aby je neobtěžovali "nevěřící" − je o existenci chemtrails hluboce přesvědčena.

A nejsou to jen chemtrails, lidé jsou přesvědčeni o spoustě dalších věcí.

Že Barack Obama je homosexuál a muslim nebo že jeho manželka je muž přeoperovaný na ženu.

Že Paul McCartney zemřel v roce 1966 při dopravní nehodě a byl nahrazen dvojníkem.

Že teroristické útoky v New Yorku v roce 2001 provedla americká vláda, Židi, ilumináti − nehodící se škrtněte.

Že příliv uprchlíků do Evropy je pečlivě naplánovanou a koordinovanou akcí. Čí? Klidně si někoho vymyslete.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se