Zatímco v Česku se někteří lidé obávají elektronické evidence tržeb, v Mongolsku se díky ní těší na výhru v loterii. "Budete potřebovat účet? Jestli ne, dejte mi ho," říká ekonomka Urana při nákupu v hlavním městě Ulánbátaru. "My tu všichni hrajeme daňovou loterii," dodává.

Na začátku roku zavedly mongolské úřady elektronickou evidenci tržeb. Obchodníci musí vydávat účtenky s QR kódem a unikátním osmimístným číslem, údaje o nich posílají elektronicky na ministerstvo financí. Zákazníci si mohou zřídit profil na internetové stránce spravované ministerstvem a posílat tam své účtenky, každý měsíc se pak účastní státní loterie.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se