Výjev jako z nějaké katastrofické vize středověkého malíře Hieronyma Bosche na prvním snímku ve fotogalerii ukazuje rodinu, která prchá odnikud nikam v pouštní krajině jižně od iráckého Mosulu. Takovým lidem se v hantýrce mezinárodních institucí říká vnitřní vysídlenci: utekli, ale zůstali, alespoň zatím, uvnitř hranic svého domovského státu.

Kouře na obzoru zažehli hrdlořezové z Islámského státu, kteří se touto clonou snaží zabránit v pohybu bezpilotním letadlům iráckých vládních sil. Zároveň tam ale podpálili i továrnu na výrobu kyseliny sírové. Černá mračna za rodinou tedy oplývají jedovatými zplodinami. Útok na Mosul pokračuje druhým týdnem. Vládním silám se zatím dobýt největší město, které kdy padlo Islámskému státu v plen, nepodařilo.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru