Estonský parlament ve středu vyslovil nedůvěru premiérovi, což automaticky znamená pád vlády. Ministerský předseda Taavi Roivas odmítal odstoupit i po pondělním rozpadu dosavadní vládní koalice a po ztrátě parlamentní většiny. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo ve 101členném parlamentu 63 poslanců z pěti různých stran, 28 zákonodárců bylo proti.

Roivas před hlasováním prohlásil, že si přeje debatu s těmi, kdo si myslí, že si vláda počíná nesprávně. Řekl také, že chce pohlédnout do očí poslancům, než vznikne kabinet, který povede zemi doleva.

Dosavadní vládní koalice se v pondělí večer rozpadla, když ji opustili sociální demokraté (SDE) a konzervativci (IRL), kteří shodně požadovali odchod premiéra z Estonské reformní strany.

Roivasův pád byl za těchto okolností prakticky jistý, podle médií by však rychle mohla vzniknout nová vládní koalice zahrnující hlavní opoziční sílu, Estonskou stranu středu, považovanou za proruskou.

Nová vláda by nicméně podle expertů neměla vést k významnější změně zahraniční politiky země, která je členem Evropské unie a Severoatlantické aliance a která přijala euro. Tallinn se má ve druhé polovině příštího roku chopit rotujícího předsednictví v EU.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

SDE a IRL od pondělního večera jednají o nové vládě s druhou nejsilnější parlamentní formací, Estonskou stranou středu, jejíž 38letý šéf Juri Ratas je považován za budoucího premiéra. Jeho strana je velmi oblíbená u ruské menšiny, která tvoří čtvrtinu z 1,3 milionu obyvatel Estonska. Někteří estonští politici varují před Ratasem v premiérském křesle jako před nebezpečným hraním s ohněm.

Koalice tří stran, která vznikla loni v dubnu, disponovala v parlamentu 59 ze 101 křesel; 30 poslanců patřilo k reformní straně, 15 k SDE a 14 k IRL. Nová koalice v čele s proruskými centristy by mohla mít 56 křesel.