Trumpovi ani Reaganovi ještě pár měsíců před volbami nikdo nevěřil, že by mohli zvítězit. Oba byli v předchozí kariéře "showmany" svého druhu, ale ani jeden neměl politiku za původní povolání. A oba říkali, ač každý jinak, že největším problémem USA je vláda ve Washingtonu. Nabízí se ještě jedna podobnost: Reagan snížil daně, zvýšil výdaje na obranu a vytvořil na svoji dobu obří deficity rozpočtu. Trumpův plán je podobný.

Přestože plány vypadají podobně, výsledky se mohou lišit. Když Reagan přebíral Bílý dům, Spojené státy měly veřejný dluh ve výši 31 procent HDP. Trump v lednu zdědí dluh 105 procent HDP. Zvyšování zadlužení tak bude riskantnější než za Reagana.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se