Všechno to vlastně způsobila druhá světová válka. První český profesor mikrobiologie Jan Kabelík utekl před nacisty nejprve do Londýna a pak do Jižní Ameriky. Podle textu, který o jeho aktivitách za války vyšel ve sborníku Vlastivědné společnosti muzejní v Olomouci v roce 1987, ho do Brazílie pozval Jan Antonín Baťa. Kabelík tam zpočátku pracoval pro jednoho z předchůdců farmaceutického gigantu Novartis, prastarou švýcarskou společnost J. R. Geigy. A právě v Geigy měl pod palcem výzkum léčivých rostlin.
Jan Kabelík se narodil v roce 1891 a autoři životopisných textů i bývalí kolegové ho označují za jednoho z posledních českých polyhistorů − vědců, kteří se zabývají mnoha obory. V roce 1919 velel bakteriologické laboratoři posádkové nemocnice v Bratislavě a jako místní prosektor, tedy lékař, který vykonával pitvy, určil po letecké nehodě příčinu smrti generála Milana Rastislava Štefánika. Vedle mikrobiologie se během své kariéry věnoval epidemiologii, hygieně, anatomické patologii a sérologii.
Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.