Ministerstvo vnitra chce ústavním zákonem povýšit právo použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti Česka. Podle návrhu novely by se lidé mohli bránit proti teroristům. Resort míní, že by takzvaný "obranný zásah" zbraní mohl zabránit ztrátám na životech a zvýšit obranyschopnost tam, kam nestačí doběhnout policie, případně armáda. Praxe v Americe, kde je držení zbraně základním právem občana, ovšem ukazuje, že cílem jsou především nevinní. Počet zabitých teroristů občany se naopak limitně blíží nule. Představa ozbrojené domobrany v Česku, kde bdělí občané neváhají nahlásit policii africký soubor, případně slovenské lesníky coby nebezpečné migranty, je děsivá. Protože lidem, kteří dřív jednají, než myslí, zbraň do rukou nepatří.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru