Devět dní poté, co měla Hillary Clintonová jisté vítězství v demokratických primárkách, více než stovka členů jejího volebního týmu dostala e-maily, jež vypadaly, že je poslal Google. Dvacet lidí v březnu 2016 kliklo na odkaz, který požadoval změnu hesla, a nevědomky tak otevřeli dveře hackerům.

Ti následně zveřejnili uniklé dokumenty a výrazně poškodili kampaň Clintonové.

Americké tajné služby nyní tvrdí, že šlo o práci ruských výzvědných služeb. Odborníci však upozorňují, že zveřejněné důkazy ruské účasti jsou pouze nepřímé. Celý případ ukazuje, jak problematické je přisouzení toho či onoho kybernetického útoku určitému státu. Někteří experti varují, že pro státem řízené hackery není problém zařídit, aby to vypadalo, že útok provedl někdo zcela jiný.

Příběh s visačkou Clintonová začal v září 2015, kdy zvláštní agent FBI Adrian Hawkins zavolal na ústředí Demokratické strany a oznámil, že přinejmenším jeden z jejich počítačů byl napaden hackerskou skupinou Cozy Bear, známou také jako Dukes, která je napojená na ruskou vládu.

Yared Tamene, který u demokratů odpovídal za počítačovou bezpečnost, nejprve zadal do vyhledávače slovo Dukes a následně provedl pár základních testů, jež nic neodhalily. Později svou laxnost vysvětloval tím, že si nebyl jist, jestli je volající skutečně agentem FBI. Ústředí Demokratické strany také mělo relativně malý rozpočet na zabezpečení počítačové sítě, a tudíž Tamene neměl k dispozici nejmodernější nástroje na detekci nepřátelských virů. Kvůli tomu trvalo dalších téměř sedm měsíců, než se přišlo na to, že hackeři získali přístup k desítkám tisíc citlivých dokumentů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.